• Wniosek o przyjęcie dziecka do Przedszkola Publicznego w Głuchowie
    na rok szkolny 2023/2024

    Pobierz Wniosek

    Deklaracja kontynuowania wychowania przedszkolnego
    w Przedszkolu Publicznym w Głuchowie na rok szkolny 2023/2024

    Pobierz Deklarację


    WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

    Walentynki, to wyjątkowy dzień, który świętują nie tylko dorośli, ale również dzieci. Dla najmłodszych są symbolem przyjaźni i radości ze wspólnego przebywania z rówieśnikami oraz symbolem miłości do rodziny. Tak wyglądają nasze kartki walentynkowe.


    BOŻE NARODZENIE  

    Montaż słowno-muzyczny.

    3,4 - latki

    video-1608637335.mp4

    video-1608636902.mp4

    5 - latki

    video-1608635137.mp4

    video-1608635225.mp4

    video-1608636011.mp4

    6 - latki

    video-1608635365.mp4

    video-1608635614.mp4

    video-1608635495.mp4


    WITAMY!

    Rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny.

    Za nami kilka wesołych dni m. in. DZIEŃ KROPKI i  DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

    Dzień Kropki był pełen kreatywności i dobrej zabawy, uświadomił każdemu z nas że mamy wiele zalet i zdolności.

    Dzień Przedszkolaka w nasym przedszkolu obchodzony był kolorowo i wesoło. Już od rana na Przedszkolaków czekało mnóstwo niespodzianek. Dzieci otrzymały emblematy "DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA", odśpiewały "Hymn Przedszkolaka".

    Było dużo zabaw przy muzyce.


    Konkurs „moja bombka choinkowa”

    Zorganizowany przed świętami Bożego Narodzenia konkurs na najładnijszą bombkę został dzisiaj rozstrzygnięty. Dzieci przyniosły bardzo pomysłowe, kolorowe, piękne bombki, a technika ich wykonania wprawiała w zachwyt, podziw i uznanie. W konkursie wzięło udział 22. dzieci. Oto laureaci:
    1. miejsce – Lena Dubiel
    2. miejsce – Julia Gaj
    3. miejsce – Gabrysia Materna

    Wyróżnienia:

    Mikołaj Sobczyk

    Szymon Kuszaj
    Zuzia Owsiak
    Kamil Płatek

    Zwycięscy zostali nagrodzeni pluszakami, bajkami i pamiątkowymi dyplomami. Pozostali uczestnicy otrzymali kolorowanki oraz pamiątkowe dyplomy.

    Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy wspaniałych pomysłów i życzymi dalszych sukcesów.

        


    Spektakl „Przygody Kota – mądrość pokoleń”

    We wtorek 7 stycznia 2020r. wszystkie przedszkolaki pojechały do MDK-u w Łańcucie na spektakl „Przygody Kota – mądrość pokoleń”, w wykonaniu artystów Teatru Wrocławskiego In – Art.

    z wielkim podekscytowaniem dzieci zasiadły na widowni i czekały na rozpoczęcie przedstawienia. Już po chwili mogły przenieść się w magiczny, zaczarowany świat teatru. Z zapartym tchem dzieci oglądały wspaniałą scenografię, dekorację, barwne kostiumy, urocze lalki, piękne maski oraz doskonałą grę aktorów. Słuchały świetnie dobranej muzyki, podkreślającej przeżycia sceniczne bohaterów. Na twarzach dzieci gościła radość i uśmiech. Aktorzy wcielali się m.in. w role: gospodarza, przebiegłych myszy, „mądrej sowy”, zabawnego jeża, groźnego niedźwiedzia, ale przede wszystkim w role głównych bohaterów, kotów – Bonifacego i Filemona, których różne perypetie i przygody udowodniły, że „Pokolenia mogą i powinny się uczyć od siebie nawzajem”.

    „Przygody Kota” to mądra, pouczająca baśń dostarczająca wielu pozytywnych wrażeń.


    Jasełka i Wigilia

    Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych dni w roku. W dzień przedszkolnej Wigilii, 23 grudnia 2019r., w całej placówce panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje, dzieci w odświętnych strojach, wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenia.
    O wyznaczonej godzinie wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć „Jasełka” w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Przedstawienie było wspaniałe, wzruszające i ukazujące najważniejsze wydarzenie, jakim jest narodziny Bożego Syna. Piękne dekoracje, stroje, aktorzy, wspólny śpiew kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po występach Pani Dyrektor Jolanta Bukowska złożyła wszystkim dzieciom, uczniom, pracownikom i zaproszonym gościom najserdeczniejsze bożonarodzeniowe życzenia.

    Wróciliśmy do sal, gdzie podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia radości, spokoju, wspaniałych, rodzinnych spotkań i wszelkich pomyślności w Nowym Roku.

    Następnie usiedliśmy przy odświętnie nakrytych stołach i zjedliśmy tradycyjny barszczyk i pierogi. Nie zabrakło także łakoci – pierniczków i cukierków oraz witamin w postaci słodkich mandarynek. Radosne kolędowanie i rozmowy przy stołach wypełniły to radosne spotkanie.

    Kultywowanie tych zwyczajów jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas – dorosłych w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają znajomość polskich zwyczajów świątecznych, ale również wzmacniają serdeczne relacje między dziećmi.


    Spektakl Królowa Śniegu

    11 grudnia 2019r. Przedszkolaki zostały zaproszone do szkoły na spektakl Królowa Śniegu, w wykonaniu „Teatru Bazyl” z Rzeszowa. Aktorzy w niezwykły sposób przedstawili tę znaną baśń
    J. CH. Andersena. Przedszkolaki siedziały jak zaczarowane. Przepiękne efekty specjalne – gra światła i cienia – zauroczyły wszystkie dzieci i wprowadziły je w magiczny, tajemniczy, fantastyczny świat baśni. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Kaja i Gerdy. Niesamowity nastrój podkreślała jeszcze Lapońska muzyka towarzysząca przedstawieniu.
    Dziękujemy aktorom za tak wspaniałe przeżycia i czekamy na kolejną podróż w krainę fantazji.


    Konkurs „Mój ulubiony Miś”

    Najukochańszą zabawką każdego dziecka jest pluszowy miś – mały, duży, bury, kolorowy, kumpel, przyjaciel, kompan podróży, lekarstwo na smutki i chorobę. Wszyscy go mamy, bardzo kochamy i dlatego postanowiliśmy wykonać jego portrety. Właśnie dzisiaj to jest 9.12 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój ulubiony Miś”.
    Oto laureaci:
    1. miejsce Martynka Międlar
    Karolinka Zawiło
    2. miejsce Agatka Nowak
    3. miejsce Zuzia Owsiak
    Lenka Dubiel

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, kolorowe książeczki i pacynki. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


    Spotkanie z Mikołajem

    Wizyta Mikołaja to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. W tym roku, w naszym przedszkolu, ten niezwykły dzień połączony był z 25. letnią rocznicą istnienia przedszkola. Na uroczystość przybył pan Wójt Gminy Łańcut – J. Czarnota, Dyrektor Oświaty – pan W. Witczuk oraz Radni – S. Kluz i J. Zuber, a także przedstawiciele Rady Rodziców.

    Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gości. Sala pięknie wystrojona, przedszkolaki odświętnie ubrane. Wreszcie nadeszła tak oczekiwana chwila. W drzwiach, z ogromnym workiem prezentów, ukazał się Mikołaj. Wszyscy powitali go gromkimi brawami, a uradowane dzieci przedstawiły przygotowany program artystyczny. Obecni na uroczystości goście, wraz z Mikołajem, z uwagą obejrzeli tańce, wysłuchali wierszy i piosenek. Następnie przedszkolaki zaprosiły gości do wspólnej zabawy. Przy dźwiękach piosenki „Krasnoludek” wszyscy wspaniale bawili się. Było wiele śmiechu i radości. Pan Wójt i Radni serdecznie podziękowali dzieciom za piękny występ i wspólną , i obdarowali je słodkościami. Wszyscy milusińscy otrzymali od Mikołaja paczki.
    Na tym nie koniec niespodzianek! Dzieci zostały obdarowane nie tylko przez Mikołaja, ale także Pan Wójt przyjechał do nich z tak przydatnym i niezbędnym prezentem – stolikami i krzesełkami dla grupy sześciolatków.
    Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno za rok znów do nich przybędzie, aby ponownie ujrzeć ich dziecięcą radość, a jeśli starczy mu sił znów zatańczy z nimi.
    Dzień 6. grudnia na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.


    „Dzień Kredki”

    W listopadowy poranek 18. listopada maluszki i średniaki wybrały się do Biblioteki Wiejskiej w Głuchowie. Tym razem pani Agatka przygotowała zajęcia z okazji Dnia Kredki. Święto to jest szczególnie związane z dziećmi, bo kredki są ich najwierniejszymi przyjaciółmi. Wprowadzają je bowiem w świat kolorów i rozwijają wyobraźnię.

    Siedząc przy stolikach przedszkolaki obserwowały kolorowe pluszaki utrwalając przy okazji znajomość kolorów, a potem p. bibliotekarka zapoznała je z różnymi rodzajami kredek. Słuchając piosenki „Kolorowe kredki” dzieci wykonały pracę plastyczną. Potem wysłuchały bajki D. Kozioł „Wiewióreczka Zosia”. Na zakończenie spotkania otrzymały małe pamiątkowe zakładki.


    „Dzień Pluszowego Misia”

    „Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką, czy w kubraczku...Każdy posiada własnego pluszowego misia. Wiele razy był kumple do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na smutki, chorobą i nocne koszmary.
    Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misia nie przemija”.
    W poniedziałek 25 listopada wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi małymi lub dużymi, burymi, białymi lub kolorowymi przyjaciółmi- misiami.
    Uroczysty dzień rozpoczął się od wysłuchania krótkiej historii powstania tej pluszowej zabawki. Pani bibliotekarka przyniosła wile książek, których bohaterami były misie. Przedszkolaki z radością  i zaciekawieniem obejrzały je, a potem wysłuchały kilku wierszy. Następnie razem z gościem i paniami bawiły się przy piosence „Jadą, jadą misie”, szukały śladów misia. Za dobrze wykonane zadanie otrzymały nagrodę – czekoladowe pierniczki. A potem czekała na przedszkolaki kolejna niespodzianka – fotobudka! Wszyscy z radością pozowali do zdjęcia i zajadali wafle z miodem. „Misiowy” dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej, radosnej zabawy.


    „Spotkania z Mobilną Filharmonią”

    Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Mobilną Filharmonia odbyło się 6 listopada. W koncercie pod hasłem ,,Piękna nasza Polska cała” muzycy w pięknych, kolorowych strojach ludowych zaprezentowali muzykę pochodząca z różnych regionów Polski, tj. Podlasie, Kaszuby, Małopolska, czy Podhale. Dzieci wysłuchali kilku melodii i przyśpiewek z tych regionów. Miały okazję podziwiać wspaniałe instrumenty. Szczególna uwagę zwróciły na „diabelskie skrzypce”- kaszubski instrument perkusyjny, na którym niektórzy mogli zagrać. Muzycy zaprezentowali także piękne stroje ludowe z Kaszub, Wielkopolski, rzeszowszczyzny, czy Podhala oraz melodie charakterystyczne dla danego regionu: „Hej bystra woda”, „W murowanej piwnicy”, „Krakowiaczek”, „Nad rzeszowską Jasiołką”. Wszyscy byli zachwyceni tak interesującym spotkaniem.


    „Święto Niepodległości”

    8. listopada przedszkolaki wzięły udział w uroczystej akademii z okazji 11. Listopada – Narodowego Święta Niepodległości, przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej. Na wstępie wysłuchały krótkiej części artystycznej. Uczniowie przypomnieli, jak wyglądała droga Polaków do wolności. Młodzi aktorzy deklamowali wiersze patriotyczne. Przedszkolakom szczególnie spodobał się uczeń ucharakteryzowany na J. Piłsudskiego. Następnie wszyscy zgromadzeni śpiewali pieśni legionowe. Mocne dźwięki melodii wydostające się z piersi śpiewającej młodzieży zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach. Z wielką uwaga wsłuchiwały się w śpiewane piosenki. Obchody Święta Niepodległości zakończyło uroczyste odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Przedszkolaki z powagą i w „postawie na baczność” włączyły się w śpiewanie hymnu państwowego. Były dumne z tego, że są POLAKAMI.


    Teatrzyk „Kukiełka”

    W dniu dzisiejszym (16.10.2019r.) do przedszkola zawitali niezwykli goście. Przyjechali do nas aktorzy Teatru Lalek „Kukiełka” z Nowego Sącza, z przedstawieniem „Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki”. Wszystkie dzieci zebrały się w sali maluszków i z zapartym tchem czekały na przedstawienie. Na scenie pojawił się „bajarz”, który zapoznał je z przygodami dzielnego szewczyka. Przedszkolaki bardzo przeżywały kłopoty chłopca, który dzięki swojemu pogodnemu usposobieniu, złotemu sercu i pełnej zapał, chęci niesienia pomocy innym pokonuje wszelki przeszkody. Nie przeraziła ich nawet zła czarownica, która pragnęła zguby bohatera. Duże wrażenie wywarły na dzieciach efekty specjalne wykorzystane w trakcie przedstawienia, a przede wszystkim piękne kukiełki oraz ciekawa scenografia. Widzowie byli szczęśliwi, że wszystko dobrze się skończyło. Przedszkolaki zrozumiały, że warto pomagać i być dobrym, bo w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc innych.


    "Plac zabaw"

    Dzieci uwielbiają zabawy pod gołym niebem. Piękna, ciepła, jesienna pogoda skłaniała do wycieczek i spacerów. 25 października 5 i 6- latki wybrały się na plac zabaw „na pastwisku”. Znajduję się tu wile różnorodnych, fantastycznych sprzętów, z których mogły skorzystać do woli. Urządzenia o oryginalnej budowie pozwalały śmiało stawiać czoła nowym wyzwaniom. Plac zabaw był dla dzieci źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania nowych umiejętności ruchowych, sprawdzenia dziecięcych możliwości fizycznych i motorycznych. Zabawy na sprzęcie pobudzały dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, zachęcały do pokonywania trudności, prezentowania swoich umiejętności. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę dzieciaki dokazywały na różnorodnych, zawiłych i ciekawych pod względem konstrukcyjnym, sprzętach. Spędzony na placu zabaw czas przedszkolaki wykorzystały bardzo aktywnie. Pobyt był dla nich doskonałą rozrywką. Zabawy na placu zabaw nie wyczerpały dziecięcych możliwości. Dzieci chętnie skorzystały z siłowni. Mimo, iż jest to siłownia dla dorosłych okazało się, że dla dzieciaków nie ma rzeczy niemożliwych. Przedszkolaki wyśmienicie radziły sobie na sprzęcie sportowym. Gdzie jedno nie mogło, tam dwoje sobie poradziło!!!


    „Spotkanie z pszczelarzem”

    W dniu dzisiejszym (30.10.2019 r.) 5 i 6- latki spotkały się z pszczelarzem. Na początku oglądały wystawę: piękne foldery przedstawiające roje pszczół, pszczoły w dużym powiększeniu, kolorowe ule, słoiki z różnymi rodzajami miodów. Następnie gość zaczął opowieść o pszczelej rodzinie. Gawędził o roli, jaką pełnią w ulu poszczególne owady. Przedszkolaki wiedziały, że na czele pszczelego roju stoi królowa. Dowiedziały się natomiast, że są pszczoły „zbieraczki” - pozyskujące z kwiatów nektar i pyłek, który z kolei przekazują od ula pszczołom robotnicom. Ula chronią pszczoły – wojowniczki, a pszczoły „chłopcy” to trutnie. W ulu mieszkają też pszczoły, które zajmują się wychowaniem małych pszczółek. Następnie dzieci zobaczyły przenośny ul oraz ramki, na których znajdowały się plastry wosku, w których owady przechowują miód. Pan pszczelarz pokazał również dzieciom koszulę i kapelusz z ochronną siatką, czyli ubiór, w którym podchodzi do ula, gdy chce zajrzeć do jego wnętrza. Przy okazji zaprezentował dymkę - przybór "uspokajający" owady. Niektóre przedszkolaki mogły przymierzyć strój pszczelarza. Dzieci miały okazję obserwować królową (zaznaczoną zieloną kropką) i pracowite robotnice w specjalnym ulu za szybką. Na zakończenie spotkania wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia na tle "pszczelarskiej" scenerii. Dziękujemy za wspaniałe opowieści i poświęcony nam czas. To było bardzo ubogacające spotkanie.


    „Spotkania w bibliotece”

    Dzisiaj, tj. 14.10.2019r. 5 i 6- latki znów gościły w Bibliotece Wiejskiej w Głuchowie. Tym razem p. bibliotekarka opowiedziała dzieciom, jak dawniej przesyłano sobie wiadomości. Przeczytała dzieciom serię książeczek „Listonosz Kot”. Później przedszkolaki oglądały różne znaczki, mogły także samodzielnie nakleić znaczek na kopertę. Jednak największa niespodzianka czekała na nie na końcu spotkania. Okazało się, że do biblioteki nadeszła paczka zaadresowana do dzieci. Po jej rozpakowaniu wszyscy bardzo zdziwili się, gdyż były w niej śmietankowe wafelki i czekoladki. Pni bibliotekarka obdarowała nimi wszystkie dzieci. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały pamiątkowe karty pocztowe i piękne zakładki do książki. Dziękujemy!


    "Wesołe cudaki"

    Mamy wile ciekawych pomysłów. Chętnie coś wymyślamy i tworzymy. Dzisiaj 5-latki robiły pacynki - "wesołe cudaki". Na wspólnym stole zgromadziły różnokolorowe i różnorodne materiały. W ruch poszły nożyczki, klej, bibuła, wełna, tasiemki, skarpety i wata i tak oto powstały śmieszne laleczki. Po wyczerpującej pracy i uprzątnięciu stolików przyszedł czas na zabawę Na "stolikowej scenie" pojawiły się cudaki opowiadające ciekawe i śmieszne historyjki. Każde dziecko chciało się zaprezentować. Było wiele śmiechu, radości i super zabawy.  


    Jest w Głuchowie miejsce takie
    gdzie przychodzą przedszkolaki
    swych rodziców opuszczają
    bo z paniami się witają. 

    Miło płynie im tu czas
    oo tym wie już każdy z nas.
    Gdzie to jest? - ktoś zapyta
    to przedszkole obok szkoły.
    Choć nie mamy sal nowych
    pięknych mebli kolorowych
    ale za to już od rana
    nasze buzie roześmiane
    w atmosferze zaufania
    są gotowe do działania
    doświadczania, eksperymentowania
    i do świata poznawania.
    (Grażyna Wojnowska)

     

    „Dzień Przedszkolaka”

    20.09.2019r. Wszystkie głuchowskie przedszkolaki wspaniale bawiły się, na zorganizowanej sali, zabawie. Przy dźwiękach radosnych piosenek wspólnie świętowały dzień maluszki, średniaki i starszaki. Było wiele śmiechu i radości. Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia wszystkie dzieci otrzymały prezenty – ciekawe książeczki i kolorowanki.