Aktualności
Białe szaleństwo
Piątek 13 nie okazał się dla naszych uczniów i nauczycieli pechowy, dzięki czemu udało się zainaugurować sezon narciarski bez żadnych niepotrzebnych przygód, za to z ogromem pozytywnych emocji. Stok MasterSki w Tyliczu okazał się perfekcyjnie przygotowany i umożliwił wszystkim miłośnikom białego szaleństwa. Ogromne brawa należą się szczególnie uczniom klasy 1, którzy już w pierwszym swoim wyjeździe narciarskim nabyli umiejętności, które umożliwiły im komfortowy zjazd z najwyżej położonego punktu stoku narciarskiego. Wszyscy obecni zgodnie stwierdzili, że nie mogą doczekać się kolejnych wyjazdów, a następna szansa już w najbliższą środę. Zapraszamy do wyjazdu również absolwentów naszej szkoły oraz rodziców, którzy chcieliby szusować w towarzystwie swoich pociech.
Teatr Cieni
W środę 11 grudnia do naszej szkoły zawitał Teatr Bazyl. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie - „Królowa Śniegu”. Nie było to jednak tradycyjne przedstawienie, wykorzystano w nim bowiem efekt cienia, co nadało tajemniczości całej opowiadanej przez aktorów baśni. Dzieciom bardzo podobała się pokazana przez artystów gra światła cienia, było to dla większości nowe doświadczenie. Znana wszystkim baśń została pokazana w sposób wyjątkowy i niezwykle oryginalny.
Wolontariat uczniowski
30 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8 uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności pod patronatem Podkarpackiego Banku Żywności.
Zbierana była głównie żywność długoterminowa, a uczestnicy byli podzieleni na dwu- i trzyosobowe grupy pod opieką organizatorów z Towarzystwa Brata Alberta.
Było to bardzo pouczające doświadczenie, pokazało nam, że warto pomagać innym, szczególnie osobom potrzebującym. Uczniowie klasy 8 mogli poczuć się jak prawdziwi wolontariusze.
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ FILMOWĄ
Interaktywne lekcje w kinie organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej spełniają nasze potrzeby i oczekiwania, świetnie łączą edukację i rozrywkę, twórczo aktywizują uczniów. Są przygotowywane przez filmoznawców oraz doradców metodycznych i prowadzone przez zawodowego aktora. Uczniowie z naszej szkoły od dawna chętnie w nich uczestniczą. W listopadzie, w kolejnej edycji ogólnopolskiego programu edukacji filmowej wzięły udział klasy 7-8 oraz 5-6. Tym razem uczniowie „podróżowali po krainie gatunków filmowych”. Dowiedzieli się m.in., czym jest konwencja gatunkowa, zobaczyli, jak wyglądały pierwsze filmy science fiction, poznali różne rodzaje komizmu, odbyli filmową podróż na Dziki Zachód, odkryli, czym jest hybryda gatunkowa, co odróżnia musical od innych filmów, poznali współczesne gatunki filmowe, takie jak found footage i mockument. Wszystkie omawiane zagadnienia były bogato ilustrow
Wywiadówka
Dyrektor i Rada Pedagogiczna zaprasza wszystkich rodziców na spotkanie w poniedziałek - 01.12.2019r. o godz 17. Szczegółowy rozkład sal, w których odbywać się będą spotkania znajdować się będzie na drzwiach wejściowych do Szkoły.
Wyjście do miejsca urodzenia Leopolda Lisa-Kuli
W środę 20 listopada udaliśmy się na krótką wycieczkę do Kosiny. Naszym celem – w związku z niedawno obchodzoną 101. rocznicą odzyskania niepodległości – było zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci Leopolda Lisa-Kuli.
Gdy dotarliśmy na miejsce, pan Marcin Tomaszek, nauczyciel historii, opowiedział nam o życiu pułkownika. Dowiedzieliśmy się, że Lis-Kula urodził się w miejscowości sąsiadującej z Głuchowem – w Kosinie. Był majorem piechoty Wojska Polskiego. Zmarł w 1919 r. wskutek odniesionych ran. Pośmiertnie awansowano go do stopnia pułkownika.
Do Hymnu!
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury a dotyczącego jak najpiękniejszego odśpiewania naszego hymnu narodowego oraz innej pieśni patriotycznej. Dzięki zaangażowaniu p. Natalii Decowskiej, jesteśmy jedną z dwóch szkół w Gminie Łańcut, oraz 30 w całym województwie zakwalifkowanych do udziału w tym przedsięwzięciu.
Mistrzostwa Gminy w Piłce Ręcznej klas VII – VIII
W dniu 16.11.2019 r w hali sportowej Zespołu Szkół w Kraczkowej odbył się turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej.
Z dziewięciu szkół naszej gminy, reprezentacje wystawiły tylko cztery szkoły. W kategorii chłopców nie do pokonania była drużyna z Albigowej, mająca w składzie kilku medalistów mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Chłopcy z naszej szkoły podjęli walkę z każdym zespołem, ale mimo bardzo dobrej postawy na bramce Marka Rupara zdołali wygrać tylko z gospodarzami turnieju, uczniami ZS Kraczkowa. Dało to naszej drużynie zasłużone trzecie miejsce. Dziewczynom również nie można było odmówić ambicji, jednak to nie wystarczyło na wygranie chociażby jednego spotkania. W tym roku musieliśmy się zadowolić tylko pamiątkowym dyplomem i miejscem tuż za podium. Jest duża szansa, aby wynik poprawić w przyszłym roku, gdyż większość składu stanowiły dziewczyny z klasy siód
„Wynalazki XIX wieku” – lekcja muzealna
7 listopada uczniowie klas IV i V razem z opiekunami udali się na krótką wycieczkę do Łańcuta. Celem wyjazdu było uczestnictwo w lekcji muzealnej „Wynalazki XIX wieku”.
Nietypowa lekcja odbyła się w Kasynie – Klubie Urzędników Ordynacji Muzeum-Zamku w Łańcucie. Czwarto- i piątoklasiści nie tylko usłyszeli tam wiele ciekawostek na temat wynalazców, którzy kilkaset lat temu pracowali w okolicy, lecz także mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały lampy, żelazka czy przyrządy kuchenne.
Nie ma nic cenniejszego nad wolność – 101. rocznica odzyskania niepodległości
Jak co roku, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zebrali się, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Szkolne świętowanie stało się okazją do zastanowienia się, czym jest wolność dla każdego z nas.
Krótka akademia, przygotowana przez piątoklasistów i wspierających ich kolegów z innych oddziałów, odbyła się 8 listopada 2019 r. W klimat uroczystości wprowadziła zebranych dyrektor Jolanta Bukowska. Następnie uczniowie przypomnieli, jak wyglądała droga Polaków do wolności. Przedstawili między innymi scenę powrotu do domu jednego z żołnierzy (ucharakteryzowanego na Józefa Piłsudskiego). Ponadto młodzi aktorzy deklamowali wiersze patriotyczne. Przytoczyli też kilka definicji wolności.
Kolejnym punktem tego wydarzenia był śpiew piosenek legionowych. Włączyli się w niego wszyscy uczniowie, którym akompaniowała nauczycielka muzyki Teresa Rydel. Obchody Narodowego Święta Niepodległoś
Spotkanie z Mobilną Filharmonią
W środę 6 listopada 2019 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzykami Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzycznej „Piękna nasza Polska cała”.
Tematem lekcji było bogactwo kulturowe wytworzone przez wieki przez mieszkańców wsi w poszczególnych regionach Polski. Artyści przebrani w piękne, kolorowe stroje ludowe z różnych regionów Polski, wykonali powszechnie znane melodie, zaśpiewali pieśni i przyśpiewki, związane z tradycją omawianych regionów. Przypomnieli uczniom nazwy instrumentów muzycznych, tych bardziej i mniej znanych: akordeon, skrzypce, flet poprzeczny, kontrabas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i wyjątkową lekcję muzyki w wykonaniu Mobilnej Filharmonii.
Warsztaty pszczelarskie
30 października 2019 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty pszczelarskie, w których uczestniczyli uczniowie klas 1-3.
Podczas zajęć przybliżono dzieciom za pomocą podstawowych narzędzi pszczelarskich świat tych niesamowitych owadów. Uczniowie dowiedzieli się, jak wybiera się miód z ula oraz poznali podstawowe sprzęty do tego służące. Największą niespodzianką dla dzieci był szklany ul, w którym uczniowie zobaczyli żywe owady przy pracy. Dzięki warsztatom dzieci dowiedziały się również, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Obejrzały i miały okazję przymierzyć strój pszczelarza. Na pamiątkę warsztatów wszyscy otrzymali dyplom Młodego Pszczelarza.
Pasowanie na ucznia klasy I
30 października 2019 roku o godz. 10:00 odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia klasy I.
Pierwszoklasiści na początek zostali przywitani przez starszych kolegów. Następnie dzieci przedstawiły program słowno-muzyczny. Najważniejszym momentem było złożenie przez uczniów uroczystego ślubowania oraz dokonanie pasowania na ucznia przez panią dyrektor Jolantę Bukowską. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Czcimy pamięć poległych
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
Krzysztof Kamil BaczyńskiW dniu 31 października Samorząd Uczniowski w składzie: Filip Materna, Natalia Pietraszek i Milena Kwiatek wraz z panią dyrektor Jolantą Bukowską i panią Katarzyną Daszkiewicz-Kuźniar - opiekunką SU z okazji Wszystkich Świętych wybrał się na cmentarz komunalny w Łańcucie, aby odwiedzić miejsce pamięci narodowej - grób zamordowanych w lasku Korczak w Głuchowie.
Przedstawiciele naszej szkoły uczcili pamięć poległych zapalając symboliczne znicze i odmawiając krótką modlitwę.
Dęby pamięci
30 października 2019r z okazji dnia Wszystkich Świętych, grupa dziewcząt wraz z nauczycielem zapaliła znicze przy dębach pamięci. Znicze zostały zapalone na terenie kościoła oraz szkoły.
Siódmoklasiści w Narodowym w Krakowie
Początek formularza
Dół formularza
22 października wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Nadrzędnym celem tego wyjazdu była wizyta w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i obejrzenie Zemsty hr. Aleksandra Fredry. Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od ulicy Skałecznej- wstapiliśmy do jednego z najważniejszych sanktuariów w Krakowie, Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To tutaj w 1079 roku dokonała się zbrodnia popełniona na biskupie krakowskim Stanisławie na zlecenie króla Bolesława Śmiałego. Odwiedziliśmy Kryptę Zasłużonych, w której do obecnych czasów pochowano trzynastu znakomitych artystów. Następnie przeszliśmy Grodzką na Rynek Główny, potem na Stare Miasto. A tam długo oczekiwany wieczór w teatrze, i spotkanie z krakowskimi aktorami- odtwórcami Fredrowskich postaci. Teatr zrobił na nas ogromne wrażenie. Sztuka dostarczyła nam wielu niezwykłych
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
9 września 2019 r. odbyła się już ósma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie - utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Tymi słowami Prezydent RP Andrzej Duda uzasadniał wybór : „ Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie op
Szewczyk Dratewka w Głuchowie
17 października uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w przedstawieniu „Szewczyk Dratewka”, prezentowanym przez Teatr Każdej Sztuki z Nowego Sącza. Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dramaturgii dla dzieci.
Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk - Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę.
Edukacja jest najpotężniejszą bronią jaką można użyć, by zmienić świat
Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. – pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty – jest świętem nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. Z tej okazji w piątek, 11 października w Zespole Szkół w Głuchowie odbyła się akademia, którą uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: kierowniczka Ośrodka Kultury w Głuchowie Zofia Dzierga, bibliotekarka Publicznej Biblioteki w Głuchowie Agata Zachwieja, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Świątoniowska, zastępca przewodniczacej Agnieszka Brzezińska, sołtys wsi Głuchów Jan Zuber, radny Gminy Łańcut Sławomir Kluz, księża, Augustyn Pawiński i Janusz Klamut. Nie zabrakło również głównych bohaterów święta – pani dyrektor Jolanty Bukowskiej, nauczycieli oraz pracowników obsługi. Na początku uroczystości pani dyrektor powitała przybyłych gości. Następnie uczniowie przedstawili inscenizację, w
Nie znam, Nie toleruję, Nienawidzę
2 października uczniowie klas VII oraz VIII uczestniczyli w interaktywnym spektaklu pt."Zebranie" przygotowanym przez Polski Teatr Dramatyczny z Wrocławia. Akcja przedstawienia rozgrywała się w szkole podczas lekcji i poruszała zagadnienia tolerancji, odmienności, przyjaźni, prawdomówności oraz konsekwencji, jakie może przynieść niestosowanie się do ogólnie przyjętych norm społecznych. W rolach głównych wystąpili: Wagarowicz Mati, Kujonka Madzia, Lord „W”, Cheerleaderka, Nauczycielka oraz troje rodziców. Tematy w spektaklu były podane w lekki, czasem humorystyczny sposób, tak aby młody widz w jak największym stopniu mógł przyswoić jego treść. Spektakl zawierał elementy interakcji z publicznością. To ona decydowała o tym, kto kłamie, dlaczego kłamie, czy wszyscy kłamią .Widzowie mieli szansę wypowiedzieć się do mikrofonu na tematy poruszane w przedstawieniu. Niektórzy zostali zaproszeni n
Godziny dzwonków
Niedziela 27.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych