Dyrektor Zespołu Szkół wraz z Radą Pedagogiczną
zaprasza wszystkich rodziców na spotkanie podsumowujące I półrocze roku szk. 2019/2020
w poniedziałek w dniu 3 lutego 2020 r. o godz 17:00.
Dyrektor Zespołu Szkół wraz z Radą Pedagogiczną
zaprasza wszystkich rodziców na spotkanie podsumowujące I półrocze roku szk. 2019/2020
w poniedziałek w dniu 3 lutego 2020 r. o godz 17:00.
Prosimy zapoznać się z informacjami dotyczącymi rekrutacji do przedszkoli na terenie Gminy Łańcut.
Zapraszamy do odwiedzania dziennika elektronicznego w celu zapoznania się z nowym planem lekcji obowiązującym od 27.01.2020r. Plan można też pobrać bezpośrednio z naszej strony z zakładki plan lekcji.
Po poszukiwaniu zimy w pierwszym tygodniu, uczniowie, rodzice, absolwenci i sympatycy Zespołu Szkół w Głuchowie udali się na białe szaleństwo na sok Wierchomli w poniedziałek. Natomiast dzisiaj w iście wiosennej, słonecznej pogodzie poszusowali na stokach w Laskowej. A już w poniedziałek czas do szkoły, oby z takim samym zaangażowaniem jak na narty.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia parafię Głuchów odwiedzili Misyjni Kolędnicy ze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole. Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje grupę, wspólnotę parafialną budząc u wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary, wzbudza radość.
Kolędnicy Misyjni wędrowali z Dobrą Nowiną o narodzeniu Chrystusa w dwóch grupach. Zebrane ofiary pieniężne zostaną przekazane na misje.
6 stycznia wolontariusze rozprowadzali także w parafii kadzidło i kredę, z których ofiary pieniężne również zostaną przekazane dla misjonarzy.
Marta Szczepańska
W pierwsze dni ferii zimowych grupa uczniów z Głuchowa i Cierpisza wraz z rodzicami i wychowawcami wybrała się na 3 dniową wycieczkę w Tatry.Podczas wyprawy zamieszkaliśmy w górskim schronisku w Dolinie Roztoki, z którego przeszliśmy trasę do Morskiego Oka oraz na Rusinową Polanę.Aby podziękować za bezpieczna podróż i piękną pogodę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.Nie zabrakło czasu na chwilę rozrywki i odpoczynku. Spędziliśmy wesoło czas na termach w Bukowinie.Nasza podróż zakończyła się późnym wieczorem na dworcu PKP w Łańcucie.
Tomasz Skomra
Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich okazją, aby przez dobroć, życzliwość, bezinteresowność obdarowywać potrzebujących, chorych, starszych czy samotnych. W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu Ministra Edukacji Narodowej – „ Razem na święta”.
Jak co roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Głuchowie włączyli się
w pomoc potrzebującym przeprowadzając zbiórkę artykułów spożywczych dla dzieci z Domu Dziecka w Łopuszce. Dary serca zebrane w czasie zbiórki zostały przekazane przez opiekunów SKC 19.12.2019 r. w placówce.
23.12.2019 r. wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzali chorych i samotnych z parafii Głuchów. Przygotowane świąteczne upominki i życzenia sprawiły mieszkańcom wiele radości a także wzruszeń.
Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dołączyli do naszej świątecznej akcji za życzliwość, otwarte serce, wrażliwość na pomoc niesioną innym i ofiarność.
Młodzi wolontariusze z naszego koła mówią, że warto pomagać, bo z tym zawsze związana jest radość, poczucie spełnienia, po prostu dobry uczynek.
Marta Szczepańska
Była książka, był film, przyszedł czas na spektakl teatralny.
9 stycznia 2020r. aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wystawili na scenie MOK-u w Łańcucie sztukę pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem. Adaptację słynnej książki obejrzeli uczniowie klasy V i VI. Tytułowego bohatera nie trzeba przedstawiać. Każdy z nas choć raz kiedyś spotkał Bilba. Czy wszyscy jednak wiedzą, o czym naprawdę jest Hobbit?
Ta historia, to nie tylko piękna bajka o smokach i krasnoludach, to również rzecz o przyjaźni, odwadze i poświęceniu, ale przede wszystkim to klasyczna powieść drogi. Młody i niedoświadczony bohater wyrusza na daleką wyprawę , która w konsekwencji zmieni całe jego doczesne życie. Pokonując liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom, nasz podróżnik dorasta, dowiaduje się wiele o sobie samym, sprawdza granice własnych możliwości, poznaje smak klęski i wygranej, lecz nade wszystko dociera do kresu drogi, na końcu której czeka wymarzona nagroda. Jednak jak pisał Mark Twain: „Nie zawsze cieszymy się ze spełnienia naszych marzeń, bo kiedy to następuje, często mamy kłopoty z rozpoznaniem tego, czego tak bardzo pragnęliśmy”. Czy magiczny pierścień Bilba to cudowny przedmiot, czy straszliwe brzemię? Czy w imię własnego spokoju i bezpieczeństwa można bezczynnie przyglądać się nieszczęściu innych? Czy chciwość zawsze przegrywa z lojalnością? Czy tylko wielcy mogą dokonać wielkich czynów?
Na scenie oprócz Bilba, Gandalfa, Elfa i Krasnoluda pojawiły się Tolkienowskie stwory – gobliny, pająki, trolle a także Smok Smaug. Spektakl zrobiony w dobrej scenografii, z dobrymi kostiumami, ze świetną grą aktorską, muzyką, która charakteryzowała postaci, nastrój, przeżycia bohaterów - wyobraźnia Tolkiena przemówiła do młodych widzów. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy przybliżyli nam historię teatru.
Maria Hendzel
7 stycznia 2020r. uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się na spektakl „Pierwsza miłość – internetowe love” przygotowany przez Teatr Wrocławski In-Art. Udział w przedstawieniu to jedna z wielu form działań profilaktycznych zaplanowanych do realizacji w bieżącym roku przez szkołę. Spektakl porusza niezwykle ważny i palący problem zagrożeń płynących z internetu.
„Julia zakochuje się w Kamilu i utrzymuje z nim kontakt tylko przez internet na tzw. Avatar Chacie. Dziewczyna jest przekonana, że znalazła swoją „drugą połówkę”. Gdy w końcu dochodzi do spotkania nastolatków twarzą w twarz, randka w tzw. „realu” kończy się zerwaniem znajomości. Kamil okazuje się zwykłym internetowym podrywaczem. Nie interesuje go to, że dziewczyna jest inteligenta, wrażliwa i lubi poezję. Wyraźnie pokazuje, że jest zawiedziony, a nawet czuje się oszukany przez nią, że nie jest według niego tak atrakcyjna fizycznie, jak sobie wyobrażał(...) Spotkanie kończy się kłótnią. Z pozoru niewinna sprzeczka, staje się początkiem do dalszych wydarzeń. Kamil podstępnie (przez internet) rejestruje Julię w obrębie jej prywatności i plik z nagraniem ukrywa na portalu Avatar Chat.
Z nieskrywaną satysfakcją informuje Julię, że film o północy automatycznie ukaże się na portalach społecznościowych. Załamana dziewczyna niespodziewanie otrzymuje pomoc od Zenka, skromnego, nieśmiałego chłopaka, który na Avatar Chacie od dawna ją obserwuje. Julia i Zenek ruszają na poszukiwanie pliku z filmem(...)”.
Reżyser do stworzenia teatralnej opowieści wykorzystał znane utwory literackie: Mały Książę, Piękna i Bestia, Ten Obcy, Romeo i Julia oraz wiersze K. I. Gałczyńskiego, Z. Herberta. W. Szymborskiej. Spektakl przestrzega i poucza jak radzić sobie w sytuacjach zawierania znajomości, korzystania z portali społecznościowych czy przemocy w sieci.
Maria Hendzel
W listopadzie b/r przystąpiliśmy do akcji na rzecz potrzebujacych - SZLACHETNA PACZKA. Młodzież z Samorzadu Uczniowskiego przeprowadziła zbiórkę pieniężną i w ciągu dwóch dni udało się zebrać kwotę w wysokości 541, 84 zł. Zgromadzone środki przekazaliśmy w dniu 26 listopada do Urzędu Gminy Łańcut, która przygotowywała paczkę dla potrzebującej rodziny.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom - uczniom, nauczycielom, rodzicom, którzy pamiętają o potrzebujących.
Ten anielskich skrzydeł szum, Ten niezwykłej gwiazdy blask
Świadczą, że przybywa Król, Miłość, która zbawia świat.
Boże Narodzenie to okres, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi. To czas, który łączy rodziny, zapomina się o sporach i nieporozumieniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter zbliżających się świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wystawili jasełka Bożonarodzeniowe.
(…) Aniołowie stanęli w sytuacji, gdy konieczne było dokonanie wyboru... Mowa jest o aniołach światłości, które są sługami Bożymi, jak również o aniołach upadłych, które, rezygnując ze światła,wybrały ciemność, rezygnując z dobra, wybrały zło. Od tego momentu społeczność aniołów znalazła się w stanie konfliktu. Jesteśmy uczestnikami tego konfliktu. Każdy z nich posiada określoną misję i zadanie do spełnienia. Podczas gdy jedne służą Bogu, wypełniając jego polecenia, inne zbuntowane starają się im w tym przeszkadzać. Wojna toczy się nieustannie, o każdą minutę, o każdą myśl, o każdy krok... Przeciwnik, znakomicie zamaskowany, depcze aniołom po piętach, doskonale wyszkolony, przebiegły, wyrachowany i elastyczny, nie zmienia swego celu. Chce za wszelką cenę przeszkodzić planom Boskim...
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Jolanta Bukowska, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Proboszcz naszej parafii ks. Janusz Klamut, życząc, abyśmy żyli wiarą i innym dawali przykład chrześcijańskiej postawy. Wśród zaproszonych gości były również przedstawicielki Rady Rodziców, p. Anna Świątoniowska oraz p. Agnieszka Brzezińska. Zwieńczeniem spotkania było wspólne kolędowanie.
Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego,
wiary, która przenosi góry,
nadziei, która daje pokój
i miłości zdolnej do największych poświęceń,
oraz Nowego Roku 2020 będącego czasem pokoju, zdrowia
i realizacji zamierzeń
życzą
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
oraz cała Społeczność
Zespołu Szkół w Głuchowie
12 XII 2019 roku na basenie MOSiR w Łańcucie odbyły się Otwarte Mikołajkowe Mistrzostwa w Pływaniu o Puchar Burmistrza Łańcuta. W zawodach tych uczestniczyło dwóch uczniów naszej szkoły - uczniowie klasy VIa, Szymon Kozłowski i Kacper Ciąpała. Szymon na dystansie 50m stylem dowolnym zajął 5 miejsce (42:53s) a 7 na tym samym dystansie stylem klasycznym (54:32s). Kacper natomiast 50m stylem dowolnym przepłynął w 51:90 sec, co dało mu 7 miejsce w łącznej klasyfikacji. Nasi uczniowie dzielnie walczyli i godnie reprezentowali Szkołę. Brawa dla nich i ich opiekuna mgr Piotra Wojciecha Kalinowskiego.
12 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył o się spotkanie z byłym członkiem NSZZ Solidarność, panem Stanisławem Alotem. Opowiedział nam o stanie wojennym, który był jednym z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Dowiedzieliśmy się, jakie represje stosowały władze w stronę Polaków, a pan Alot pokazał nam różne dokumenty i wiersze z tamtych czasów.To spotkanie bardzo nas poruszyło. Pokazało nam, jak bardzo złym okresem był stan wojenny, który nigdy więcej nie powinien się powtórzyć.
Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia i realizację podstawy programowej z języka polskiego, 18 grudnia 2019 r. uczniowie klas 5, 6a i 6b udali się do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Obejrzeli spektakl „Opowieść wigilijna” oraz uczestniczyli w lekcji „Maska w teatrze”.
Wspomniane przedstawienie to adaptacja dzieła Karola Dickensa. Odpowiedzialny zarówno za nią, jak i za reżyserię był Czesław Sieńko. Śmiało można stwierdzić, że z powierzonego mu zadania wywiązał się po mistrzowsku. Zresztą nie tylko on. Aktorzy, a zwłaszcza wcielający się w rolę Ebenezera Scrooge’a Robert Luszowski, zagrali bardzo dobrze. Widzowie, niezależnie od wieku, wychodzili z sali teatralnej oczarowani nastrojem, w który wprawili ich rzeszowscy artyści.
Jak się okazało, dobry humor nie opuszczał uczniów także podczas lekcji teatralnej. Prowadzący opowiedział o różnych rodzajach masek i wytłumaczył, w jaki sposób wykonuje się je w rzeszowskim teatrze. Każdy chętny mógł przymierzyć wybrane maski i na własnej skórze poczuć, jak to jest stać się na chwilę kimś innym.
Uczniowie, pełni artystycznych i estetycznych doznań, wrócili do szkoły. Z pewnością wielokrotnie, nie tylko w czasie Bożego Narodzenia, przypomną sobie historię Ebenezera Scrooge’a i morał, który z niej wypływa.
Karolina Krzysztoń
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pojawiły się bardzo radosne dla nas wieści. Uczeń 8 klasy, Leon Leja, zakwalifikował się do wojewódzkiego etapu kuratoryjnego konkursu z języka angielskiego. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy na tym właśnie szczeblu rywalizacji.
Piątek 13 nie okazał się dla naszych uczniów i nauczycieli pechowy, dzięki czemu udało się zainaugurować sezon narciarski bez żadnych niepotrzebnych przygód, za to z ogromem pozytywnych emocji. Stok MasterSki w Tyliczu okazał się perfekcyjnie przygotowany i umożliwił wszystkim miłośnikom białego szaleństwa. Ogromne brawa należą się szczególnie uczniom klasy 1, którzy już w pierwszym swoim wyjeździe narciarskim nabyli umiejętności, które umożliwiły im komfortowy zjazd z najwyżej położonego punktu stoku narciarskiego. Wszyscy obecni zgodnie stwierdzili, że nie mogą doczekać się kolejnych wyjazdów, a następna szansa już w najbliższą środę. Zapraszamy do wyjazdu również absolwentów naszej szkoły oraz rodziców, którzy chcieliby szusować w towarzystwie swoich pociech.
W środę 11 grudnia do naszej szkoły zawitał Teatr Bazyl. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie - „Królowa Śniegu”. Nie było to jednak tradycyjne przedstawienie, wykorzystano w nim bowiem efekt cienia, co nadało tajemniczości całej opowiadanej przez aktorów baśni. Dzieciom bardzo podobała się pokazana przez artystów gra światła cienia, było to dla większości nowe doświadczenie. Znana wszystkim baśń została pokazana w sposób wyjątkowy i niezwykle oryginalny.
Karolina Rosół
30 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8 uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności pod patronatem Podkarpackiego Banku Żywności.
Zbierana była głównie żywność długoterminowa, a uczestnicy byli podzieleni na dwu- i trzyosobowe grupy pod opieką organizatorów z Towarzystwa Brata Alberta.
Było to bardzo pouczające doświadczenie, pokazało nam, że warto pomagać innym, szczególnie osobom potrzebującym. Uczniowie klasy 8 mogli poczuć się jak prawdziwi wolontariusze.
Leon Leja
Powered by aSc EduPage