W środę 13 grudnia 2023 r., w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na zaproszenie Pani Dyrektor Jolanty Bukowskiej naszą szkołę odwiedził Pan Stanisław Alot, były opozycjonista okresu PRL-u, uczestnik wydarzeń stanu wojennego, internowany w 1981 roku. Na spotkaniu z uczniami klas siódmej i ósmej ze wzruszeniem opowiadał o przeżyciach, jakich on, jego rodzina, koledzy i znajomi doświadczyli w tamtym czasie. Młodzież z wielkim zainteresowaniem i niejednokrotnie z niedowierzaniem słuchała opowieści Pana Stanisława, żywego świadka historii, który urozmaicał swoje relacje oryginalnymi zdjęciami tamtych wydarzeń. Na koniec spotkania uczniowie i nauczyciele wyrazili gromkimi brawami wdzięczność płynącą z serca za tę niezwykłą lekcję historii.
Stan wojenny został wprowadzony w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Bezpośrednią przyczyną jego ogłoszenia była próba zniszczenia NSZZ Solidarność, która na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku została uznana za legalny związek zawodowy, a w ciągu roku poparcie dla niej zadeklarowało około 10 milionów ludzi. W obliczu narastającego kryzysu ekonomicznego Solidarność oznaczała dla komunistów ogromne zagrożenie, dlatego starano się wszelkimi środkami doprowadzić do jej rozbicia. Pomimo prowadzonych rozmów władz polskich z Moskwą, Związek Radziecki uznał, że Polska powinna rozwiązać kwestię kryzysu politycznego własnymi środkami.
13 grudnia o godzinie 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił w telewizji decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, a także przejęciu władzy przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Jeszcze tej samej nocy telewizja została obsadzona przez wojsko, a spikerzy występowali przed kamerami w mundurach. Wprowadzono godzinę policyjną między 22 a 6 rano. Solidarność została zawieszona, zakazano wszelkich publicznych zgromadzeń. Do 3 stycznia przerwano naukę w szkołach i na wyższych uczelniach.
Cenzurowano korespondencję, wyłączono telefony, ograniczono możliwość wyjazdów, zaś na ulicach pojawiły się czołgi oraz uzbrojeni żołnierze i oddziały ZOMO. Zawieszono wszystkie organy prasy z wyjątkiem „Trybuny Ludu” i „Żołnierza Wolności”. Większość działaczy Solidarności została aresztowana i internowana. Aresztowano również Edwarda Gierka i kilku ludzi z jego ekipy, jednak miało to jedynie charakter propagandowy. W całym kraju wybuchły strajki, które były brutalnie tłumione. Do najbardziej krwawych zajść doszło w kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie 16 grudnia zginęło 9 górników. Zniesienie stanu wojennego miało miejsce 22 lipca 1983 roku.
W ciągu trwania tych wydarzeń internowano około 10 000 osób, aresztowanych skazywano na wysokie kary więzienia, innych pozbawiono zatrudnienia i zmuszano do emigracji. Zwalniano nie tylko protestujących robotników, ale także dziennikarzy czy wykładowców. Śmierć poniosło około 100 osób. Do dzisiaj trwają spory historyków o to, czy stan wojenny był zamachem stanu i czy groźba radzieckiej interwencji była realna.
Opr. Janusz Kalinowski