Corocznie 21 lutego jest celebrowany Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma przypominać o językowej różnorodności świata. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Edukacja wielojęzyczna - konieczność transformacji edukacji”.
Nasi uczniowie nie zapomnieli o wspomnianym dniu. Ósmoklasiści, korzystając m.in. z materiałów Narodowego Centrum Kultury, przygotowali krótką audycję, podczas której przybliżyli historię ustanowienia przez UNESCO tego językowego święta. W ramach ciekawostki zacytowali też najstarsze zachowane w języku polskim zdanie: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” (‘Pozwól, abym ja mełł, a ty odpoczywaj’). Zapisano je w Księdze henrykowskiej w XIII wieku.
Młodzież z klasy VIII zaprosiła pozostałych uczniów do językowych zabaw podczas przerwy. Chętne osoby grały w państwa-miasta, w gąszczu liter odnajdywały wskazane wyrazy, podawały najpiękniejsze - ich zdaniem - polskie słowa. Ponadto zapoznawały się ze znaczeniem słów zapisanych na kolorowych kartach i układały puzzle, na odwrocie których znajdowały się pierwsze sylaby wyrazów do odgadnięcia.
Zachęcamy wszystkich do dbałości o piękno i poprawność polszczyzny nie tylko od święta, lecz także na co dzień. Pamiętajmy, że im więcej języków narodowych się zachowa, tym bogatszy kulturowo będzie świat.