Nie proś świata aby się zmienił – to Ty zmień się pierwszy.
O. Anthony de Mello
Hasło przewodnie: „Przywróć naszą Ziemię”.
Co powinniśmy tego dnia zrobić dla środowiska naturalnego i dla naszej planety? Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Ziemi 2021?
Światowy Dzień Ziemi - takie były początki
Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale pierwszy, amerykański dzień ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalny Dzień Ziemi.
Miesiąc później 22 kwietnia 1970 odbyła się manifestacja ekologiczna w której wzięło udział 20 milionów amerykanów! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono na 22.04
Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi.
Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.
Światowy Dzień Ziemi - to możemy zrobić
My też możemy aktywnie się włączyć, by również dzięki nam wszystkim nam lepiej się żyło. Niezależnie od szalejącej epidemii koronawirusa.
Po pierwsze warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy ci na dobrej kondycji naszej planety.
Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. Zwłaszcza że już niemal wszyscy ludzie zaczynają mieć poważny problem z dostępem do wody pitnej. I jeśli możesz, to gromadź deszczówkę. Warto też pić wodę z kranu, a naczynia zmywać w zmywarce.
Po trzecie - warto zainwestować w żarówki energooszczędne Chociaż są nieco droższe niż tradycyjne. Oszczędność energii oraz pieniędzy będzie zauważalna, kiedy przyjdzie nam zapłacić rachunek za elektryczność.
Po czwarte - warto zaopatrzyć się w środki czystości przyjazne dla środowiska naturalnego.
I na koniec, ci, którzy mogą, niech jak najszybciej przesiądą się ze swoich samochodów na rowery! Rower zamiast samochodu to koncepcja nie tylko korzystna dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Z jednej strony oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a z drugiej odpadnie konieczność stania w korkach.
Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy - dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.