Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu, którego głównym organizatorem jest Polska Akcja Humanitarna.
Światowy Dzień Wody, to święto obchodzone na całym świecie 22 marca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Ma nam ono przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Nasze przedszkolaki wykonali prace plastyczną " Kropelka wody" oraz w słoikach z wodą rozpuszczały cukier, sól i mąkę. Obserwowały, które z tych substancji rozpuszczają się najłatwiej. Poszczególne działania przeplatane były aktywnością ruchową przy muzyce. Oglądając prezentację multimedialną "Woda wokół nas" dowiedziały się gdzie mieszka woda, co w niej żyje, do czego jest potrzebna oraz jak oszczędzać wodę - ten najcenniejszy napój.
Woda posłużyła maluszkom do praktycznej zabawy.
SŁONECZKA z zapałem zabrały się do pracy i powstały wspaniałe mini akwaria.
Poprzez takie działania możemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci i młodzież oszczędzania wody i pokazywać jakie jest jej znaczenie dla życia na Ziemi. Zajęcia i zabawy przeprowadzone tego dnia uświadomiły dzieciom i młodzieży, jak wielkie znaczenie ma woda w przyrodzie i konieczność jej oszczędzania.
Poprzez takie działania możemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci i młodzież oszczędzania wody i pokazywać jakie jest jej znaczenie dla życia na Ziemi. Zajęcia i zabawy przeprowadzone tego dnia uświadomiły dzieciom i młodzieży, jak wielkie znaczenie ma woda w przyrodzie i konieczność jej oszczędzania.
Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z powyższymi zagadnieniami w czasie zajęć realizowanych w ramach lekcji fizyki. Quizy, karty dyskusji do filmów, broszury merytoryczne i animacje uatrakcyjniły nasze zajęcia. Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem: czy to w pracy, czy choćby myjąc samochód. Ważne są nasze wybory konsumenckie, zwłaszcza te dotyczące diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z usług.
Udowodnione jest , że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne. Podsumowując: im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.
Pamiętajmy że woda jest Życiem. Nasze ciało to w 70 procentach woda. To dzięki niej w organizmie dochodzi do transportu wewnątrzustrojowego substancji odżywczych, hormonów, witamin, produktów przemiany materii. Wg specjalistów ds. żywienia, dzienna dawka płynów niezbędna dorosłemu człowiekowi to średnio 1,5–2 l plus 1 l płynów przyjmowanych w pokarmach stałych. Przy wytężonym wysiłku albo w czasie upalnego dnia to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Dietetycy uczulają, żeby pić wodę małymi łykami, przed i po posiłkach.
Ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu ze skarbu, jakim jest woda.
Do działań włączyli się uczniowie klas siódmych i ósmych, przygotowując doświadczenia z wodą wykazując się szeroką wiedzą i pomysłowością w trakcie wykonania ciekawych projektów.
Zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Wody była indywidualna sesja zdjęciowa w niebieskich strojach, w których wszystkie dzieci przyszły do przedszkola. Dziękujemy naszym przedszkolakom i uczniom, którzy chętnie zaangażowali się w akcję - zrobić „szum wokół wody”. Tak prezentują się prace naszych przedszkolaków i uczniów
Organizator :
mgr Ewa Kuras
mgr Katarzyna Daszkiewicz-Kuźniar