W czasie ferii przedszkolaki nie narzekały na nudę - bawiły się w kodowanie. Wzieły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Zimowe zadania bez nudy".
Ulepiły bałwana na planszy, sprawdziły do której rękawiczki trafił szalik wędrując zgodnie z podanym kodem, zbudowały zimowy zamek Muminków. Niby to łatwe ale trochę trzeba było pomyśleć.
Przedszkolakom zadania bardzo się podobały i okazały się świetną zabawą!
ZIMOWE ZADANIA BEZ NUDY
- 20.01.2021
- 1
Kondolencje
- 30.12.2020
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Mamy
Pani Marty Szczepańskiej
Wyrażamy Pani Marcie szczere współczucie
oraz zapewniamy, że mimo niemożności uczestniczenia w ostatnim pożegnaniu Pani Mamy otaczamy Panią pamięcią i modlitwą
Dyrekcja, pracownicy i uczniowie
Zespołu Szkół w Głuchowie
„ Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”
- 14.12.2020
12 grudnia odszedł do Domu Pana ks. Augustyn Pawiński – pierwszy i wieloletni proboszcz głuchowskiej parafii. Jego nagła i niespodziewana śmierć napełniła wielkim smutkiem i żalem serca parafian i wszystkich ludzi, którzy spotkali księdza Augustyna na swojej drodze.
Ksiądz Pawiński przez cały czas swojego proboszczowania był bardzo mocno związany ze szkołą podstawową, a potem z Zespołem Szkół w Głuchowie. Prowadził tutaj katechezę, ale przede wszystkim towarzyszył uczniom, nauczycielom i rodzicom w codzienności szkolnej.
Kochał dzieci. Prowadził je do Boga delikatnie, taktownie a jednocześnie zdecydowanie, pokazując swoim życiem wartości chrześcijańskie. Z wielką radością przyjmował do wspólnoty parafialnej maleństwa, którym udzielał chrztu świętego, przygotowywał uczniów klas drugich do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, formował dusze nastolatków przed sakramentem bierzmowania i bardzo ubolewał nad tym, gdy młodzi tuż po otrzymaniu tego sakramentu przestawali pojawiać się w kościele.
Żył życiem szkoły i swoich parafian – doceniał trud pracujących na roli, wysiłek rodziców wychowujących dzieci, przeżywał bardzo wyjazdy za granicę w poszukiwaniu pracy i łatwiejszego życia. Szanował każdego człowieka. Był wyrozumiały, ale jednocześnie odważnie mówił o bolączkach, wadach, nałogach i problemach naszej parafii i Ojczyzny. Był osobą bardzo ciepłą i serdeczną.
Ksiądz Augustyn był lubiany przez dzieci, dla których zawsze miał na twarzy uśmiech i jakieś cukierki w przepastnych kieszeniach sutanny, ceniony i szanowany przez grono pedagogiczne i innych pracowników szkoły. Do każdego wyciągał dłoń w serdecznym i szczerym geście powitania, z każdym zamienił kilka słów, w których czuć było rzeczywistą troskę i zainteresowanie a nie tylko kurtuazję. Był pomocą i wsparciem w rozwiązywaniu różnych problemów związanych ze szkolną codziennością. Nigdy nie narzucał swojego zdania, ale rzeczowo i taktownie prezentował swoje poglądy, popierając je wieloma bardzo trafnymi argumentami. Cieszył się sukcesami głuchowskich uczniów i przeżywał ich porażki. Wzruszał się podczas szkolnych akademii, a jeżeli był po temu powód, potrafił śmiać się „ do łez”. Doceniał wkład i zaangażowanie dyrekcji i nauczycieli w pracę dydaktyczną i wychowawczą i dla każdego miał słowo otuchy, gdy rezultat naszych pedagogicznych zabiegów wydawał się być mierny.
Kilka lat temu odszedł na zasłużoną emeryturę, ale nadal pojawiał się czasem w szkole i żywo interesował się tym, co się tutaj dzieje.
Trudno uwierzyć, że Tego uśmiechniętego człowieka, który zawsze stawał w obronie pokrzywdzonych, był otwarty na dużych i małych, czekał w konfesjonale z duszpasterską posługą, nie będzie już wśród nas!
Księże Augustynie! Dziękujemy za to, że byłeś i za to, jaki byłeś! Odpoczywaj w pokoju! W naszej pamięci pozostaniesz na zawsze!!!
Katarzyna Pondel
Z żalem zawiadamiamy
- 12.12.2020
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
J 11:25–26Z nieukrywanym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Księdza Augustyna Pawińskiego
wieloletniego duszpasterza i nauczyciela w Głuchowie
Zapamiętamy Księdza jako osobę pełną dobroci i ciepła,
zawsze uśmiechniętą, gotową do niesienia pomocy
i otwartą na dialog z drugim człowiekiem.Wszystkim bliskim Księdza Augustyna składamy wyrazy szczerego współczucia,
a duszę Księdza otaczamy modlitwą i pamięciąDyrekcja, pracownicy i uczniowie
Zespołu Szkół w Głuchowie
Stan wojenny w Polsce wojną z własnym narodem
- 12.12.2020
13 grudnia 1981 r. o szóstej rano, w przemówieniu radiowo – telewizyjnym, gen. Wojciech Jaruzelski obwieścił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, co było niezgodne z Konstytucją.
Władzę przejęła nowo ukonstytuowana Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Podano, że powodem wprowadzenia stanu wojennego była zła sytuacja gospodarcza kraju, zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego oraz groźba interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Prawdziwym jednak celem tej wojskowej akcji był strach komunistów przed utratą władzy, a w związku z tym likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez NSZZ „Solidarność".
Natychmiast po ogłoszeniu stanu wojennego przerwano łączność telefoniczną oraz wprowadzono godzinę milicyjną, która obowiązywała od 22.00 do 6.00. Wszystkie publikacje, widowiska, przesyłki pocztowe objęto cenzurą. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było także opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych, w tym związków zawodowych. Pod kontrolą władzy nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy, zawieszono wydawanie większości pism. Na kilka tygodni zawieszono pracę szkół wyższych i lekcje w szkołach. Wprowadzono kartki na produkty spożywcze i przemysłowe, podwyższono ceny towarów. Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast.
Wobec braku dostępu do informacji krążyły najróżniejsze pogłoski. Ponieważ samo pojęcie „stan wojenny” nie było znane, wiele osób interpretowało jego wprowadzenie jako oznakę wybuchu wojny. Wkrótce okazało się, że rzeczywiście trwa wojna – z własnym narodem.
Robotnicy próbowali strajkować, jednak oddziały ZOMO pacyfikowały protesty. Głośny był protest górników w kopalni "Wujek", podczas którego zastrzelono 9. górników, a 21 zostało rannych. W trakcie trwania stanu wojennego internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”. Nie jest znana dokładna liczba osób, które poniosły śmierć. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych.
Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 r., ale działania służb bezpieczeństwa nie ustały. Jedną z ofiar tych działań był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez SB w październiku 1984 r.
oprac. Janusz Kalinowski
Gminny Konkurs Plastyczny na KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ rozstrzygnięty!
- 12.12.2020
W Gminnym Konkursie Plastycznym na KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ dla dzieci klas I - VIII, pod patronatem Wójta Gminy Łańcut udział wzięło 57. uczniów z naszej szkoły. Bardzo dziękuję uczniom i rodzicom za zaangażowanie i szeroki odzew na zaproszenie do udziału w konkursie. Uczniowie wykonali ponad 100 przepięknych, kolorowych, ozdobionych symbolami świątecznymi kartek bożonarodzeniowych w różnych technikach plastycznych, za które zostali nagrodzeni ocenami celującymi. Każda kartka jest wspaniałym, uroczym, niepowtarzalnym dziełem sztuki. Wszystkim gratuluję pomysłów i talentów plastycznych.
W dniu 4 grudnia 2020r. w Ośrodku Kultury w Wysokiej odbyło się rozstrzygnięcie tego konkursu:
- Szymon Kukulski z kl. II zajął III miejsce w kat. klas I-III,
- Michalina Lęcznar z kl. IV zdobyła wyróżnienie w kat. klas IV-VI,
- Patryk Szymczycha z kl. VII a zdobył wyróżnienie w kat. klas VII-VIII.
Myślę, że przeżycia związane z tworzeniem prac konkursowych na długo zapadną w pamięci uczniów i przyczynią się do głębszego, pełniejszego przeżycia nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Możecie wiele dobrego stworzyć w swoim życiu, posiadając ogromny talent. Rozwijajcie go dalej poprzez wykonywanie takich pięknych rzeczy.
foto. Bernadeta Bróż, Teresa Rydel
15
Kondolencje
- 05.12.2020
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Mamy
Pani Alicji Pelc
Wyrażamy Pani Alicji szczere współczucie
oraz zapewniamy, że mimo niemożności uczestniczenia w ostatnim pożegnaniu Pani Mamy otaczamy Panią pamięcią i modlitwą
Dyrekcja, pracownicy i uczniowie
Zespołu Szkół w Głuchowie
Ferie zimowe
- 29.11.2020
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.
Inne zmiany w rozporządzeniu
Dodatkowe dni wolne od zajęć ustalane przez dyrektora
W roku szkolnym 2020/2021 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone przez dyrektora szkoły lub plcówki mogą być zmienione, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Łączny wymiar dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycno-wychowawczych pozostaje bez zmian.
Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i zawodowe
Ponadto w rozporządzeniu zostały wprowadzone rozwiązania, które pozwalają na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego uczestnikom kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które kończą się nie później niż na tydzień przed terminem egzaminu.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19
Szlachetna Paczka
- 29.11.2020
Po raz kolejny, jako społeczność szkolna i przedszkolna, włączamy się w Akcję SZLACHETNEJ PACZKI.
W zeszłym roku wraz z Urzędem Gminy Łańcut stworzyliśmy zestaw potrzebnych artykułów wybranej Rodzinie, dzięki Waszej hojności.
Tym razem wybraliśmy samotnego Pana po 50-tce, który po życiowych zakrętach, problemach zdrowotnych znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Pozostawiony sam sobie, mieszka w budynku gospodarczym przystosowanym na mieszkalny, a jedyne media to prąd. Wodę nosi ze studni.
Nie jesteśmy w stanie poprawić jego warunków bytowych, jednak możemy pomóc chociaż trochę.
Potrzebne są produkty spożywcze, które będą miały długą datę ważności, niewiele słodyczy, gdyż Pan ze względu na problemy zdrowotne nie może używać zbyt wiele cukru. Kosmetyki, typu: żel, szampon, krem np. Nivea, chusteczki nawilżane, może jakiś dezodorant…
W produktach spożywczych jest prośba, by znalazła się kawa Inka, gdyż Pan jest jej wielkim smakoszem.Potrzebna będzie też kołdra, poduszka i pościel. Pewnie przydałaby się jakaś chemia gospodarcza: płyn do prania, czy do mycia naczyń, by utrzymać potrzebne rzeczy w czystości. Świetnym pomysłem byłoby też radio, gdyż nie ma nawet działającego telewizora.
Dodatkowa prośba Pana, to ozdoby na choinkę, więc my dorzucimy i choinkę.Uświadommy sobie, że czasem narzekając na swoją sytuację nie mamy pojęcia, jak ciężko mają inni. Pomóżmy chociaż trochę! A uczniowie pakując podarowane przedmioty i żywność, poczują się jak prawdziwi wolontariusze, którzy nie myśląc o własnych korzyściach wspierają swym działaniem potrzebujących.
Wszystkie fanty można składać w sekretariacie szkoły lub w naszym Przedszkolu.
Czas zbiórki zakończymy 10 grudnia 2020 r.Samorząd Uczniowski ZS Głuchów
Apel z okazji 11 listopada
- 11.11.2020
Corocznie w naszej szkole odbywała się akademia z okazji Święta Niepodległości. Tym razem uczniowie klas 5, 6 i 8 przygotowali niepodległościowy apel w formie online.
Narodowe Święto Niepodległości
- 11.11.2020
11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Doniosłość tego wydarzenia dostrzegamy również dziś, pielęgnując pamięć o bohaterach, dzięki którym możemy cieszyć się z wolności.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości znacznie różnią się od tych, które pamiętamy z poprzednich lat. Nie ma zgromadzeń, uroczystych akademii, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Nie oznacza to jednak, że społeczność naszej szkoły zapomniała o tym święcie. Kilka dni temu upłynął termin przesyłania prac pod hasłem „Niepodległość to…”. W konkursie, zorganizowanym w celu upamiętnienia 102. rocznicy odzyskania wolności, bezapelacyjnie zwyciężył Szymon Długosz z kl. 7a. Uczeń opisał, czym jest dla niego niepodległość, stosując formę listu prywatnego. Zachował przy tym poprawność kompozycyjną i ortograficzną. (Kopia zwycięskiej pracy znajduje się poniżej). Drobne upominki za uczestnictwo w konkursie otrzymają ponadto: Marlena Frodyma i Dominik Dołęga z kl. 6 oraz Kacper Ciąpała, Izabela Rejman i Karol Welc z kl. 7a.
Również w domach można uroczyście obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Widocznym wyrazem patriotycznej postawy jest na przykład wywieszenie biało-czerwonej flagi. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biuro Programu „Niepodległa” zachęcają do świętowania online. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/narodowe-swieto-niepodleglosci-hucznie-choc-zdalnie.
Maria Hendzel
Karolina Krzysztoń
Nowe rozporządzenie MEN dotyczące nauki zdalnej
- 06.11.2020
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.”
- 30.10.2020
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii.
Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne.
Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.
Są w naszym życiu dni pełne radości i szczęścia, ale są też takie, które są pełne zadumy.
I taki jest listopadowy czas, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, tęsknimy i odchodzimy, do swych codziennych spraw. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy, a o czym będziemy pamiętać...
My PAMIĘTAMY, o grobie na cmentarzu w Łańcucie, gdzie spoczywają szczątki ofiar II Wojny Światowej, które swój czas na ziemi zakończyły w tragicznych okolicznościach w Lasku Korczak w Głuchowie.
W tym wyjątkowym czasie nie było dane uczniom odwiedzić tego miejsca jak co roku, ale PAMIĘTAMY…
Uprzątnięty z liści, które niczym symbol życia – zielone wiosną, teraz pożółkłe, niesione wiatrem spoczęły na płycie mogiły. Światło, które, tym co odeszli oświeca drogę ku wieczności.PAMIĘTAMY…
Kondolencje
- 24.10.2020
Nieśmiertelność nie należy do tego świata. Ona może tylko przyjść do człowieka od Boga.
Nie lękajcie się! Istnieje Ktoś, kto dzierży losy tego przemijającego świata,
Ktoś, kto ma klucze śmierci i otchłani.Jan Paweł II
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Taty
Księdza Janusza Klamuta
Wyrażamy Księdzu szczere współczucie
oraz zapewniamy, że mimo niemożności uczestniczenia w ostatnim pożegnaniu Księdza Taty otaczamy Księdza pamięcią i modlitwą
Dyrekcja, pracownicy i uczniowie
Zespołu Szkół w Głuchowie
Komunikat MEN
- 23.10.2020
Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od poniedziałku, 26 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
„Niepodległość to…” – konkurs patriotyczny
- 20.10.2020
Zbliża się 102. rocznica odzyskania przez Polskę suwerenności. Z tej okazji w naszej szkole zostanie przeprowadzony konkurs na najlepszą pracę na temat „Niepodległość to…”. Do wzięcia udziału w nim zapraszamy uczniów klas VI–VIII. Zadaniem każdego z uczestników jest napisanie, co oznacza dla niego wolność i niepodległość. Można zastosować dowolną formę wypowiedzi (np. esej, przemówienie, opis przeżyć wewnętrznych, felieton, list, rozprawkę).
Prace powinny liczyć ok. 200 słów, muszą być napisane samodzielnie, odręcznie i w sposób estetyczny. Pod uwagę będą brane: zgodność z tematem, osobiste odniesienie się do niego, poprawność językowa, kompozycyjna, ortograficzna i interpunkcyjna.
Wypracowania należy dostarczyć do sekretariatu szkoły do 6 listopada 2020 r. Na osoby wyróżnione i zwycięzców czekają nagrody (w tym bardzo dobre lub celujące oceny z języka polskiego)!
O bohaterach 1920 roku
- 15.10.2020
13 października uczniowie naszej szkoły obejrzeli widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu artystów z Mobilnej Filharmonii. Wydarzenie odbyło się w związku z programem #Wiktoria1920, realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem przedstawienia było przypomnienie młodym ludziom o związanych z naszą okolicą bohaterach walk o niepodległą Polskę. Upamiętnieni zostali „lokalni (nie)widzialni”, czyli urodzony w Albigowej Ignacy Szpunar, pochodzący z Kosiny Leopold Lis-Kula oraz rzeszowianin Adam Kowalski. Ponadto muzycy wykonali pieśni legionowe oraz zaprezentowali mundur żołnierza Legionów Polskich.
Uczniowie byli nie tylko biernymi odbiorcami spektaklu – prowadzący prosili ich niekiedy o udzielenie odpowiedzi na pytania, które dotyczyły prezentowanych postaci czy przedmiotów. Młodzi ludzie mieli okazję do kształtowania w sobie świadomości kulturalnej oraz kompetencji obywatelskich.
Karolina Krzysztoń
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie