• Samorząd uczniowski 2022/2023

        • 30.09.2022
        • W piątek 30 września 2022 r. odbyły się w naszej szkole wybory do samorządu uczniowskiego. Startowało w nich czworo ósmoklasistów: Maksymilian Dubiel, Zuzanna Dubiel, Maksymilian Kluz i Kacper Świątoniowski.

          Podczas nadawanej przez radiowęzeł audycji kandydaci przedstawili się społeczności szkolnej i zaprezentowali swoje programy wyborcze. Jako że 30 września przypada Dzień Chłopaka, mali i duzi mężczyźni usłyszeli kilka miłych słów. Następnie zostało przeprowadzone głosowanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas II-VIII. Przewodniczącym szkoły został Maksymilian Kluz, na jego zastępców wybrano Zuzannę Dubiel i Maksymiliana Dubiela, a na członka samorządu - Kacpra Świątoniowskiego.

          Wszystkim startującym w wyborach gratulujemy odwagi, niezbędnej do przeprowadzenia autoprezentacji. Zwycięzcy życzymy owocnej współpracy z radą pedagogiczną, umiejętności słuchania innych uczniów, a także wypełnienia złożonych obietnic.

        • Europejski Dzień Języków Obcych

        • 27.09.2022
        • W dniu 26-go września 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to nie tylko świetna okazja, by zwiększyć świadomość na temat uczenia się języków, ale również do poznania kultury i tradycji danego kraju oraz dostrzeżenia różnorodności językowej. Nasi uczniowie udali się w „mikro- podróż” po Europie...

          Na początku, zespół wokalny ‘Złote Nutki’ powitał wszystkich piosenką pt. ‘Panie Janie’ w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Następnie każda z klas zaprezentowała przygotowane wcześniej ciekawostki na temat wylosowanego kraju, plakat oraz charakterystyczną w danym języku piosenkę, którą śpiewaliśmy wszyscy wspólnie, uczestnicząc w karaoke. Przedstawiciele klas 4-8 wykazali się również dużą wiedzą biorąc udział w ‘Quizie Wiedzy o Krajach Europejskich’.

          Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w ten wyjątkowy dzień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy go celebrować .

           ‘Do zobaczenia za rok’

          ‘See you next year’ eng,

          Nos vemos en un año’ esp. 

           

        • Powitanie Jesieni !

        • 25.09.2022
        • 23.09.2022r. uczniowie klas I- III radośnie powitali nową porę roku- jesień. Dzieci z ogromnym zaangażowaniemwzięły udział w przygotowaniach jesiennych kompozycji i dekoracji. W tym dniu na ich strojach dominowały barwy jesieni, czyli żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony i brązowy. Niektórzy mieli na swoich ubraniach akcenty jesienne, grzybki, kasztany, żołędzie, szyszki, a na głowach wianki i kapelusze przyozdobione jarzębiną i kolorowymi liśćmi. Tego dnia uczniowie śpiewali piosenki o tematyce jesiennej, recytowali wiersze i wykonywali jesienne prace. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia w jesiennej szacie. Aby wprowadzić jesienny klimat w całej szkole, uczniowie podczas przerw na szkolnym korytarzu  zaprezentowali Panią Jesień  z koszami pełnymi darów. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

        • Tydzień wychowania

        • 22.09.2022
        • Hasłem tegorocznego XII Tygodnia Wychowania, który trwał od 11-17 września 2022 roku, były słowa z Ewangeliiśw. Jana " Ja jestem drogą i prawdą i życiem (J 14,6).W jego przeżywaniu towarzyszyła nam postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy, zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać w tym roku szkolnym, 20 marca 2023 roku.

          W swoim nauczaniu i listach pasterskich poświęconych wychowaniu i katechezie dał temu wyraz, jak bliska jest mu problematyka wychowawcza. Wielką troską otaczał nauczycieli i katechetów. Jego pasterzowanie przypadło na okres międzywojenny. Uważał, że kluczem do odnalezienia się w nowej dla naszej Ojczyzny sytuacji jest wychowanie dzieci i młodzieży.

           Z okazji Tygodnia Wychowania młodzież z naszej szkoły z kl.VIII poprowadziła audycję, w której przypomniała postać św. Józefa Bilczewskiego i Jego nauczanie na temat wychowania. Oto kilka wypowiedzi dotyczących tematyki wychowania i kształtowania postaw moralnych i patriotycznych młodzieży.

          " Panu Bogu dajmy zawsze pierwsze miejsce w naszej myśli i sercu! Nie traćmy Go nigdy z oczu! Niech będzie tą gwiazdą, wedle której mamy się orientować w każdym życia przypadku".

          "Przede wszystkim mamy zawsze pamiętać o tym, że życie nie jest igraszką losu i nie wedle ślepego układa się trafu. Miłość Boża nas stworzyła, ona też obmyśliła stan, czyli drogę, na której najbezpieczniej i najpożyteczniej możemy spełniać obowiązki na ziemi i dążyć do nieba".

          Wychowanie dotyczy każdej osoby a więc i nas. Tydzień Wychowania jaki przeżywaliśmy powinien nam kolejny raz uświadomić, że wychowanie, edukacja i kształtowanie postaw jest ważne dla nas osobiście, szczególnie kiedy przychodzi nam podejmować ważne decyzje życiowe.  Niech więc pozostaną nam w pamięci chociażby te słowa arcybiskupa Bilczewskiego.

        • Rocznica 17 września 1939r.

        • 17.09.2022
        • Korzystając z naszego szkolnego radiowęzła, uczniowie klasy 8 przedstawili krótkie informacje związane z rocznicą napaści ZSRR na Polskę.

          17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRR na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej. Przed samym atakiem, komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow odczytał ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu krótką notę, w której nie wspominając ani słowem o antypolskiej zmowie Stalina z Hitlerem, za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Sytuację dodatkowo pogarszała dyrektywa Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o unikaniu walk z jednostkami Armii Czerwonej i wycofywaniu oddziałów WP do Rumunii i na Węgry.17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat. 

          https://muzeum1939.pl/17-wrzesnia-1939-r-zwiazek-sowiecki-zbrojnie-zaatakowal-polske/timeline/785.html

        • Dzień Kropki

        • 16.09.2022
        • 15 września uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Kropki. Dzieci pod opieką wychowawców obejrzały filmik o dziewczynce Vashti, która myślała, że nie umie rysować, a została sławną artystką. Wysłuchały i śpiewały piosenkę o kropce, rozwiązywały zagadki i łamigłówki. Kropki „towarzyszyły” dzieciom przez cały dzień, w zabawie, nauce, piosence. Dzieci przygotowały stroje w kropki według własnych pomysłów i fantazji. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną, której głównym tematem była kropka.

          Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, tego dnia szczególnie przypominamy, ze warto odkrywać swoje talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się bawić.

        • Narodowe Czytanie 2022

        • 14.09.2022
        • Jedenasta edycja Narodowego Czytania, obchodzona w ustanowionym przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego, stała się okazją do przypomnienia odbiorcom tomu, którego wydanie zapoczątkowało w Polsce wspomnianą epokę. Mowa o opublikowanym w 1822 r. cyklu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybrane utwory z tego wydawnictwa zostały 14 września odczytane w Ośrodku Kultury w Głuchowie.

          Główną organizatorką tegorocznych lokalnych obchodów Narodowego Czytania była Agata Zachwieja. Razem z innymi pracownikami Ośrodka Kultury w Głuchowie przygotowała scenografię oraz prelekcję dotyczącą tej dydaktycznej inicjatywy, a także twórczości Adama Mickiewicza, w tym wydanych przed dwustu laty ballad. O krzewieniu czytelnictwa nie zapomnieli również uczniowie, reprezentowani tego dnia przez ósmoklasistów. Głosowo zinterpretowali oni jedną ze swoich lektur - „Świteziankę”. Następnie Maria Nowakowska i Beata Krawiec przeczytały „Romantyczność”. Alicja Pelc przypomniała zebranym „Powrót taty”, a Agata Zachwieja - „Pierwiosnka”.

          Wysłuchanie wierszy Adama Mickiewicza stało się przyczynkiem do prowadzonych w szkole rozmów na temat ludowej moralności, proporcjonalności kary do winy, a także obecności bohaterów romantycznych w literaturze późniejszych epok. Nad ostatnim z wymienionych zagadnień uczniowie będą mogli zastanowić się, poznając „Nad Niemnem”, powieść pozytywistyczną wybraną na lekturę Narodowego Czytania 2023.

        • Plan lekcji

        • 04.09.2022
        • Zaprszamy do zapoznania się z planem lekcji na rok szkolny 2022/2023 znajdującym się w zakładce O szkole oraz w dzienniku elektronicznym.

        • Wakacje dobiegły końca.

        • 01.09.2022
        • Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny Mszą św. w kościele parafialnym i spotkaniami w szkole z wychowawcami.

          Drodzy Nauczyciele! Oby nie zabrakło Wam radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Pamiętajcie, że nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem.

           

          Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że mamy wspólny cel – jak najlepszą przyszłość Waszych dzieci. Nie zapominajcie też, że my, nauczyciele, jesteśmy tu dla nich. Że zawsze jesteśmy gotowi Was wspierać w wychowaniu Waszych pociech i rozwiązywaniu ich problemów.

           

          Kochani Uczniowie! Witamy Was wszystkich i życzymy Wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i wzbogacił Waszą osobowość. Mamy nadzieję, że będziecie do szkoły przychodzić z radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wzorców. Starajcie się jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, aby w czerwcu móc z satysfakcją odebrać szkolne świadectwa. Pamiętajcie, aby ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń, czerpać doświadczenie i naukę na przyszłość.

          Mamy nadzieję, że w pełni wypoczęliście, odzyskaliście siły, nie zapomnieliście całej wiedzy zdobytej w ubiegłym roku szkolnym i jesteście gotowi do podjęcia wyzwań nowego roku szkolnego.