• Światowy Dzień Wody

        • 28.03.2023
        • Światowy Dzień Wody to okazja do podnoszenia świadomości społecznej na temat wyzwań, jakie stoją przed światem w zakresie dostępności do wody. W naszej szkole zostały zorganizowane pokazy eksperymentów z chemii i fizyki dla przedszkolaków. Zaprezentowane były właściwości wody.
          Nasze przedszkolaki mogły zaobserwować :
          - czy możemy wytworzyć prąd z wody słonej, ogórka, cytryny ?
          - czy możemy zobaczyć dźwięk ?
          - czy możemy jechać autem na wodę ?

          - czy z wody otrzymamy bańki ?
          - czy wodę może wymieszać się z olejem ?
          - czy można kleić wodę wodą?
          - czy lawa lampa zaświeci ?
          - czy wulkan wybuchnie w ziemniaku?
          - czy jest możliwość chodzenia po cieczy? ( ciecz nienewtonowska)
          zieci z zaciekawieniem obserwowały różne procesy zachodzące w toku mieszania wody z olejem, z barwnikami, obserwowały pływanie i zanurzanie się niektórych ciał. Dzieci z przyjemnością słuchały naukowych wyjaśnień poszczególnych eksperymentów i wyłaniały ciekawe wnioski.

        • Konkurs z języka niemieckiego

        • 27.03.2023
        • Mamy laureata

          W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy bardzo miłą wiadomość:

          Ksawery Waleszczyński został laureatem konkursu języka niemieckiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

          Ten tytuł będzie wpisany na świadectwo jako szczególne osiągnięcie, zwalnia Ksawerego z języka obcego na egzaminie ósmoklasisty i ułatwi Mu dostanie się do szkoły ponadpodstawowej. Będzie mógł też starać się o stypendium.

          Gratulujemy i bardzo, bardzo się cieszymy

        • Powitanie wiosny

        • 27.03.2023
        • Uczniowie klas młodszych powitali wiosnę pokazem mody, prezentując niezwykle pomysłowe oraz barwne stroje. Dzieci czuły się w ten dzień wyjątkowo, mogły "zamienić się" w biedronkę, motyla, piękną panią wiosnę... Uczniowie śpiewali również piosenki o wiośnie oraz wspólnie tańczyli w kółeczku, wykonali również grupową pracę plastyczną o tematyce wiosennej.

        • We Are the Champions

        • 23.03.2023
        • I Gminny Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Piosenek w Językach Obcych

          W dniu 17 marca w naszej szkole spotkali się uczniowie, których łączy zainteresowanie śpiewem i językami obcymi prawie ze wszystkich szkół z Gminy Łańcut i dostarczyli nam wielu artystycznych wrażeń.

          Muzykalność i warunki głosowe, wartość artystyczną danego utworu, prezentację  na scenie (kompozycję, aranżację) oraz poprawność językową – w szczególności wymowę, oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Zofia Dzierga – kierownik Ośrodka Kultury w Głuchowie, pani Alina Szpunar  - nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Łańcucie oraz pani Agnieszka Magoń – native speaker w Szkole Języków Obcych Promar.

          Patronat nad naszym Przeglądem objął Wójt Gminy Łańcut, który ufundował cenne nagrody. Wśród sponsorów mieliśmy również szkołę Języków Obcych  Promar, wydawnictwa: Nowa Era, Oxford, Macmillan.

          Wykonawców przedstawiali i zapowiadali ich występy nasi konferansjerzy: Milena Sochacka i Kacper Oratowski.

          Czas oczekiwania na werdykt jury wykorzystaliśmy na przedstawienie programu artystycznego w wykonaniu naszych uczniów: zespół prowadzony przez panią Natalię Decowską „Złote Nutki” zaśpiewał dwie piosenki w języku polskim i jedną w języku hiszpańskim; uczennice klasy III – Klara Szczepańska i Liliana Gaweł zaprezentowały utwory na skrzypcach; uczennica kl. V – Julia Oratowska wykonała piękny pokaz akrobatyki sportowej; zespół „Quest” zatańczył fragment swojego nowego układu.

          W kategorii wiekowej klas I – III, I miejsce zajęła Liliana Sacała z Rogóżna, II miejsce – Szymon Nycz z Kraczkowej, natomiast III miejsce – Tomasz Długosz z naszej szkoły. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Klaudia Kontek z Wysokiej i Lena Stachów z Kraczkowej. W kategorii klas IV – VI – I miejsce zajęła Iwona Wołk z Soniny, II miejsce – Martyna Kołodziej z Kraczkowej, III miejsce – Martyna Głąb z Głuchowa, natomiast wyróżnienie – Zuzanna Bawłowicz z Soniny. W kategorii najstarszej – I miejsce zajęła Malwina Magoń z Kraczkowej, II miejsce – Maksymilian Kosiorski z Soniny, III miejsce – Julia Prędka z Głuchowa, natomiast Karolina Rydel z Kraczkowej otrzymała wyróżnienie.

        • Wyjazd do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

        • 23.03.2023
        • Uczyć, bawiąc...

          Realizując tę oświeceniową maksymę, 16 marca grupa uczniów z klas IV-VIII naszej szkoły udała się na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” zlokalizowanego w podrzeszowskiej Jasionce. Warto dodać, że dla części młodych ludzi było to już trzecie tego typu miejsce odwiedzone dzięki szkolnym wyjazdom - po chęcińskim Centrum Nauki Leonardo da Vinci i warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

          Nowo otwarte PCN „Łukasiewicz” to, co podkreślają jego twórcy, „nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dająca tyle możliwości, ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy” oraz miejsce, gdzie „można eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać…”. Właśnie z tych możliwości skorzystała młodzież z Głuchowa. Każdy uczestnik wyjazdu znalazł w centrum nauki coś, co szczególnie go zainteresowało. Nie zabrakło atrakcji dla fanów lotnictwa, medycyny czy fizyki.

          Wszystkie osoby zastanawiające się, czy warto odwiedzić PCN, zachęcamy do obejrzenia poniższej fotorelacji. Uśmiechnięte buzie uczniów są najlepszą reklamą tego miejsca...

          Cytaty za: https://pcn.org.pl/o-nas/o-podkarpackim-centrum-nauki/

        • Konkurs - ,,Buduj Z Głową”

        • 14.03.2023
        • Uczniowie klasy 8 Gabriela Kowalska, Kacper Zawiało oraz Kacper Świątoniowski i Łukasz Ptaszek dzielnie reprezentowali naszą szkole W Turnieju Szkół Podstawowych Powiatu Łańcuckiego ,,Buduj Z Głową”, który odbył się 07 marca 2023r., na terenie Zespołu Szkół Technicznych. Nasz zespół Gabrysia i Kacper z kl. 8 zajęli pierwsze miejsce w konkurencji: III Narzędzia niezbędne na budowie. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie przez każdą drużynę plakatu wykonanego w formacie A3 ,,Polskie absurdy budowlane”. Turniej odbywał się będzie w czterech konkurencjach: I konkurencja – Plakat ,,Polskie absurdy budowlane”. II konkurencja – Test wiedzy budowlanej dla każdego. Zakres znajomości narzędzi i czynności budowlanych w codziennym życiu każdego z nas. III konkurencja – Narzędzia niezbędne na budowie. Podanie nazwy i zastosowania. IV konkurencja – Zdobimy ścianę. Wyznaczenie i malowanie prostych figur geometrycznych na płycie gipsowo kartonowej farbą emulsyjną za pomocą pędzla. Po wszystkich konkurencjach uczniowie mogli zobaczyć warsztaty i pracownie ZST w Łańcucie. Gratulacje dla Gabrysi i Kacpra za I miejsce Brawo!! Opiekun Ewa Kuras

        • Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie (10.03.2023)

        • 13.03.2023
        • W piątkowe popołudnie uczniowie klasy VIII udali się do Łańcuta, by uczestniczyć w zajęciach w tamtejszej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. Spotkanie prowadziła kierownik łańcuckiej placówki Ewa Chudzik.Podczas tej nietypowej lekcji ósmoklasiści poznali ofertę biblioteki. Dowiedzieli się m.in., że czytelnicy mogą zamawiać książki z dostawą do domu, prosić o wykonanie bezpłatnych skanów artykułów czy rozdziałów lektur. Co więcej, mogą wpływać na księgozbiór biblioteki, wpisując tytuły książek, które warto zakupić, w odpowiednim miejscu na stronie internetowej placówki.Młodzież miała też okazję zobaczenia i dotknięcia książek wydanych w XIX wieku (najstarsze wydawnictwo pochodziło z 1860 r.). Ponadto uczniowie mogli wejść w miejsca dostępne na co dzień tylko dla pracowników biblioteki, czyli między wypełnione książkami regały.Wszyscy zostali też zachęceni do dołączenia do grona czytelników Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie. Z pewnością uczniowie skorzystają z tego zaproszenia, kiedy opuszczą szkołę podstawową i rozpoczną naukę w szkołach średnich.

        • Dzień Kobiet w klasie I, II i III

        • 13.03.2023
        • 8 marca nie był zwykłym dniem w szkole, przeznaczonym jedynie na lekcje i przyswajanie wiedzy. Chłopcy zrobili coś co sprawiło radość koleżankom i paniom. Były życzenia,  kwiaty i prezenty. Uczniowie na zajęciach plastyczno- technicznych wykonali piękne kwiaty, które wręczą mamie, babci, siostrze.

        • DZIEŃ KOBIET!

        • 13.03.2023
        • Samorząd Uczniowski w tym wyjątkowym dniu przypomniał genezę tego szczególnego święta, a początkiem były strajki i protesty kobiet,
          które w XIX w. w Stanach Zjednoczonych walczyły o swoje prawa.
          Pamiętając o tych wydarzeniach, również o tym, jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie, składamy na ręce małych i dużych  KOBIET w naszej szkole oraz przedszkolu, najserdeczniejsze życzenia , aby każdy dzień przynosił Wam radość, uśmiech i spełnienie marzeń. Bądźcie zawsze sobą i nigdy nie przestawajcie walczyć o swoje cele.

          Uczniowie klasy I przygotowali piękną laurkę na szkolnym oknie.

        • Bezpieczny Internet 2023

        • 08.03.2023
        • 7 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Pod tym hasłem odbywały się zajęcia z informatyki w klasach 1-3 przez cały poprzedni miesiąc. Uczniowie dowiadywali się w jaki sposób bezpiecznie oraz mądrze korzystać z Internetu, obejrzeli filmiki, które ostrzegały w swoim założeniu przed uzależnieniem, wrzucaniem zdjęć do sieci oraz podawaniem swoich danych nieznajomym. Uczniowie na zakończenie oraz podsumowanie zdobytych wiadomości wykonali pracę plastyczną - "Bezpieczny Internet".

        • Cała Polska czyta na głos 2.0

        • 02.03.2023
        • Nasza szkoła, reprezentowana przez kilkoro ósmoklasistów, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta na głos 2.0”, zorganizowanej w związku z obchodzonym 1 lutego Światowym Dniem Głośnego Czytania. Nagrania, na których chętni uczniowie czytają utwory, zostały umieszczone w zamkniętej grupie na platformie Flip.

          Z uwagi na to, że akcję przeprowadzano w lutym, miesiącu celebracji walentynek, wybrane do nagrań teksty dotyczyły miłości. Zuzia i Magda odczytały obszerne fragmenty definicji miłości z „Księgi ludzkich uczuć” Tiffany Watt-Smith, a Kacper i Marlena przypomnieli wiersze polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, której poświęcony jest rok 2023. Marlena zaprezentowała „Miłość od pierwszego wejrzenia”, a Kacper - „Miłość szczęśliwą”. Z kolei Gabrysia znalazła związki między chemią a stanem zakochania, czytając fragment książki „Trzy po 33” Jerzego Bralczyka, Andrzeja Markowskiego i Jana Miodka.

          Dziękujemy uczniom za wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z widocznymi po kliknięciu w poniższy link nagraniami, a także do regularnego (nie tylko głośnego) czytania.

          >>> Pooglądaj nagrania <<<

        • 2023.03.01 - Dzień Piegów

        • 02.03.2023
        • Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! 1 marca na buziach wszystkich pierwszoklasistów pojawiły się piegi, przyklejaniu ich towarzyszyło mnóstwo śmiechu oraz pozytywnych emocji. Dzieci poznały postać Pippi Langstrumpf - piegowata dziewczynka o marchewkowych włosach bardzo spodobała się uczniom, dziewczynki tego dnia zostały uczesanie przez swoje mamy w piękne warkocze. Pierwszaki obejrzały jedną z przygód Pippi i każdy chętnie wykonał portret wesołej dziewięciolatki.

          Przy okazji tego nietypowego dnia, omówiliśmy temat tolerancji względem każdego człowieka niezależnie od jego wyglądu, bo przecież każdy na swój sposób jest piękny i wyjątkowy.

        • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

        • 02.03.2023
        • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.

          Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

          Kim byli „Żołnierze Wyklęci”? 

          „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. 

          „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

          Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób. 

          Działania podziemia antykomunistycznego 

          Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Milicji Obywatelskiej. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.

          Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

          Źródło:gov.pl – Serwis Rzeczypospolitej Polskiej/ MEN

        • 2023.03.01 - Sukces naszych uczniów

        • 02.03.2023
        • Miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego konkursów organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty:

          Łukasz Szczepański z matematyki oraz Ksawery Waleszczyński z języka niemieckiego.

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale konkursów.