• Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

        • 13.05.2024
        • 29 kwietnia, a w naszej szkole 30 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Filip Kwiatek przez szkolny radiowęzeł zaprezentował uczniom, jak ważni w naszym życiu są ci, którzy już swe życie przeżyli, a nasze mogą tylko wzbogacić swym doświadczeniem i mądrością.Pamiętajmy, że dbanie o prawa seniorów to sposób na zapewnienie praw w przyszłości nam młodym. 

        • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 - go MAJA i ŚWIĘTO FLAGI

        • 13.05.2024
        • 29 kwietnia 2024 roku odbyła się szkolna akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja i Dnia Flagi. Uczniowie z klasy III i VII przygotowali krótki okolicznościowy program.

          Dzieci z klasy III przedstawiły scenkę rozmowy babci z wnukami. Wyjaśnione w niej zostały trudne słowa: konstytucja, patriota, liberum veto.  Przypomniano także wydarzenia z 3 maja 1791 roku i nazwiska autorów konstytucji. Patriotyczne wiersze recytowane przez uczniów i pieśni związane z tymi świętami przyczyniły się do kształtowania postaw patriotycznych.

        • DZIEŃ ZIEMI

        • 13.05.2024
        • Dzień Ziemi obchodzony w naszej szkole 26 kwietnia, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Taki też zamysł był w akademi przygotowanej przez uczniów klasy II i VIII. 

        • XV Gminny Konkurs Matematyczny „As trzecich klas”

        • 13.05.2024
        • 24 kwietnia w szkole w Wysokiej odbył się XV Gminny Konkurs Matematyczny „As trzecich klas”.

          Na zmagania z zadaniami konkursowymi przybyło 26 uczniów ze szkół naszej gminy wraz z nauczycielami. Młodzi matematycy przez 60 minut cierpliwie i wytrwale  rozwiązywali test wyboru złożony z 25 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Kwiecień, który zajął II miejsce i Amelia Pondel.

          Po zmaganiach konkursowych uczestnicy mogli posilić się przygotowanym poczęstunkiem. Podczas pracy komisji konkursowej, czekając na wyniki wzięli udział w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łańcucie. Działania te miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz ukazanie alternatywy aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, pokazały dzieciom, że można pożytecznie, ciekawie spędzić czas.

        • XVII Powiatowe Targi Edukacyjne i Dzień otwarty w Zespole Szkół nr 3 nr w Łańcucie.

        • 12.05.2024
        • 23 kwietnia uczniowie ósmej klasy wyruszyli na XVII Powiatowe Targi Edukacyjne. Swoje stoiska promocyjne oraz ofertę edukacyjną zaprezentowały szkoły  ponadpodstawowe powiatu łańcuckiego, gdzie młodzież mogła znaleźć informacje o kierunkach kształcenia oraz warunkach rekrutacji. Szkoły w pełni zaprezentowały swoje osiągnięcia i bogatą ofertę edukacyjną zachęcając uczniów do podjęcia nauki. Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkół nr 3 na Dzień otwarty.

        • Konkurs Mam Pomysł

        • 12.05.2024
        • Filip Kwiatek, uczeń klasy VIII, w profesjonalny sposów zaprezentetował swój projekt i otrzymał wyróżnienie  za Łoże Fakira. Gratulujemy naszemu Przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego!

        • Kocham fizykę i chemię!

        • 12.05.2024
        • Eksperymenty dla naszych dzieci  z przedszkola i klasy drugiej przeprowadzili uczniowie klasy ósmej przy współpracy nauczycielek z chemii i fizyki. Był to  doskonały sposób na naukę przez zabawę, który pozwala dzieciom rozwijać swoją ciekawość świata oraz zdobywać wiedzę z różnych nauk przez zabawę to koncepcja, która łączy w sobie elementy edukacji i rozrywki, pozwalając dzieciom zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i angażujący. Dzięki temu, dzieci są bardziej zmotywowane do nauki, a zdobyta wiedza utrwala się w ich pamięci na dłużej. Wśród korzyści płynących z nauki przez zabawę można wymienić:- rozwijanie ciekawości świata,- kształtowanie umiejętności społecznych,- rozwijanie zdolności analitycznych i kreatywności,- poprawa koncentracji i zdolności do rozwiązywania problemów. Eksperymenty z  chemii i fizyki pozwalają dzieciom zrozumieć podstawowe prawa rządzące naszym światem. Czasem przyglądamy się różnym zjawiskom, które zachodzą na naszych oczach w domu, czy w przyrodzie i nie zastanawiamy się, jakie siły oddziałują, czy jakie reakcje właśnie miały miejsce. Niekiedy dzieciom trudno jest też połączyć to, co wiedzą o nauce. A wystarczy wykonać proste eksperymenty chemiczne i fizyczne przy użyciu codziennych artykułów gospodarstwa domowego, aby pokazać im, że abstrakcyjne koncepcje, które pozornie trudno wyjaśnić, faktycznie wpływają na ich normalne, codzienne życie. Na koniec pokazów każdy dostał sadzonki roślinek do zasądzenia i pielęgnowania w swoim ogródku.

        • BY DUMNA Z NAS BYŁA POLSKA - ROCZNICA CHRZTU POLSKI

        • 12.05.2024
        • W celu upamiętnienia chrztu przyjętego przez Polskę w 966 r., dzień 14 kwietnia został
          ustanowiony przez Sejm RP Narodowym Świętem Chrztu Polski.
          Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe - wprowadził rodzące się
          wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Decyzja pierwszego
          historycznego władcy Polski była niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej Ojczyzna znalazła
          się w kręgu chrześcijańskich państw Europy, a i sam władca od tej pory traktowany był na
          równi z innymi chrześcijańskimi monarchami.
           
          W obchody 1058. rocznicy Chrztu Polski włączyła się również nasza szkoła. Uczniowie klasy
          V przenieśli nas do czasów średniowiecza, kiedy to Mieszko – pierwszy władca Polaków, za
          sprawą czeskiej księżniczki Dobrawy, przyjął chrzest.
          Program słowno- muzyczny "Chrzest Polski. Początki państwa polskiego” uświetnił występ
          najmłodszego artysty Tomka Długosza – ucznia klasy III, który zaśpiewał piosenkę „By
          dumna z nas była Polska”.
          Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

        • DZIEŃ BEZ PLECAKA

        • 12.05.2024
        • Zamiast plecaków uczniowie przynieśli do szkoły najrozmaitsze formy nosidełek. Skąd taki zwyczaj? Zwyczaj ten przywędrował do nas z USA, a jego celem jest zwrócenie uwagi  na trudne warunki bytowe i problemy z dostępem do edukacji milionów uczniów na całym świecie. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, trzymając rzeczy w rękach lub nie posiadając ich wcale. Dzień bez plecaka wymyślony został przez amerykańską aktywistkę i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu będąc dzieckiem, podróżowała z rodziną po świecie i zauważyła jakie warunki mają do nauki dzieci. Zainteresowała tematem swoją szkołę, udało się jej potem zebrać datki na pomoc dzieciom w zakupie potrzebnych w szkole książek czy zeszytów. I tak zrodziła się idea „Dnia bez plecaka.” Dzięki zbieranym datkom do najbiedniejszych państw świata wysyłane są wyposażone plecaki dla uczniów. Temat na czasie i bardzo ważny, a do tego pokazujący wielką kreatywność naszych uczniów. 

        • Dzień otwarty w II LO w Łańcucie

        • 12.05.2024
        • Dzień otwarty w II Liceum Ogólnokształcącym przebiegał pod hasłem RUSZ PO ZDROWIE WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE! Nasi ósmoklasiści wzieli udział w prelekcjach, pokazach , a dodatkowo zapoznali się z ofertą tej szkoły. To był udany dzień.

        • Spotkanie z jaszczurką

        • 25.04.2024
        • 17 kwietnia 2024r. klasę 1 odwiedził niezwykły gość - Agama Brodata . To sympatyczne zwierzę to pochodząca z Australii jaszczurka, która swoją nazwę zawdzięcza łuskom tworzącym kolczastą brodę. Pani Marta opowiedziała nam ciekawostki o zwierzątku a sama jaszczurka chętnie przywitała się z każdym uczniem....było bardzo ciekawie i edukacyjnie 😊

        • „Zemsta” - musicalowa adaptacja dzieła

        • 25.04.2024
        •  

          17 kwietnia 2024r. uczniowie klas VII-VIII mieli okazję zobaczyć musicalową adaptację dzieła zaprezentowaną przez Teatr Muzyczny Forte w MDK w Łańcucie.

          Znani i lubiani – Papkin, Cześnik, Rejent, Podstolina, Wacław i Klara zabrali nas w świat intryg, miłosnych perypetii i wielkich kłótni na śmierć i życie wynikających z małych, często wyjątkowo komicznych powodów. A, co najważniejsze, wszystko to, wbrew upływającemu czasowi, wciąż zdaje się być jak najbardziej aktualne. Niestety, nasze, przywary Polaków nie zmieniają się od setek lat. Na szczęście ujęte w słowa mistrza Fredry i brawurowo zaprezentowane przez aktorów bawiły do łez. Ponadto imponujące i inspirujące teksty piosenek z przepięknym podkładem muzycznym kilkudziesięciu instrumentów orkiestry symfonicznej, iluminacje i gra świateł pogłębiały i uwypuklały w musicalu to, co w nim najistotniejsze, a fabuła skłaniała do przemyśleń i refleksji.

          Sztuka wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród uczniów. Był to czas spędzony w sposób miły i pożyteczny.

        • Edukacja filmowa – najlepsza w kinie!

        • 25.04.2024
        • Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w niecodziennych lekcjach, organizowanych przez Centrum Edukacji Filmowej, które łączą w sobie edukację i rozrywkę.

          9 kwietnia br. uczniowie klas IV-VII wybrali się na kolejną Lekcję w kinie. Tym razem młodzi kinomani poznawali różne gatunki filmowe. Dowiedzieli się, czym jest hybryda filmowa i czy film historyczny można traktować jak podręcznik do historii. Po tej lekcji nasi uczniowie na pewno nie pomylą filmu historycznego z fantasy ani dreszczowca z horrorem.

          Drugą częścią lekcji była projekcja filmu „Biegnij, Amelio!- wzruszająca opowieść o zbuntowanej, chorej na astmę nastolatce, która zmaga się z chorobą, własnymi słabościami i wytrwale dąży do wyznaczonego celu.

          Lekcja w kinie bardzo podobała się naszym uczniom, aktywnie uczestniczyli w lekcji,  a obejrzany film skłonił do refleksji i dostarczył wzruszeń.

        • WYCIECZKA DO CHORWACJI

        • 19.04.2024
        • W dniach 8-12 kwietnia, klasa VI oraz VII, wraz z opiekunami - panią Natalią Decowską oraz Ewą Kuras - wybrały się w podróż samolotem do Chorwacji.  W ciągu tych kilku dni mogliśmy podziwiać piękny krajobraz Parku Narodowego Jezior Plitvickich, udaliśmy się do malowniczego miasteczka Trogir oraz spędziliśmy  jeden cały dzień w Zadarze, gdzie nocowaliśmy. Zapraszamy na naszą relację z wycieczki w kilku częściach- ponieważ wrażeń było bardzo dużo :) Cała fotogaleria znajduje się na szkolnym facebooku. 

        • A GDYBYM BYŁ…BOHATEROWIE LEKTUR SZKOLNYCH

        • 05.04.2024
        • 4 kwietnia br. odbył się II Konkurs Gminny „A gdybym był…Bohaterowie lektur szkolnych” organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Soninie.

          Głównym celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wyobraźni i inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych w Gminie Łańcut i został przeprowadzony w dwóch odrębnych kategoriach wiekowych.

          Uczestnicy konkursu zobowiązani byli do prezentacji jednej wybranej przez siebie postaci z kanonu lektur szkolnych-ucharakteryzować się, dobrać odpowiednie elementy stroju, fryzury, potrzebne rekwizyty, aby jak najwierniej oddać postać z książki.

          Naszą szkołę godnie reprezentowała uczennica klasy VII Michalina Lęcznar, która wcieliła się w postać Ebenezera Scrooge’a, zdobyła II miejsce i uzyskała tytuł Laureata konkursu.

          Michalinie serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za ciepłe przyjęcie i twórczą wymianę doświadczeń.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

        • 03.04.2024
        • 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie. W naszej klasie z okazji Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klasy 1 wzięli udział w zajęciach tematycznych o autyźmie. Dzieci poznały symbole oraz kolor autyzmu, dowiedziały się, że autyzm to nie choroba oraz posłuchali o trudnościach, jakich doświadczają na co dzień osoby z autyzmem. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym mogli zobaczyć jak osoby z autyzmem widzą , słyszą i czują świat. Na znak świadomości wszyscy uczniowie ubrali się na kolor niebieski.

        • II Gminny Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Piosenek w Językach Obcych.

        • 27.03.2024
        • Początek wiosny dostarczył nam wielu niezapomnianych  wrażeń artystycznych i muzycznych wzruszeń. To wszystko za sprawą II Gminnego Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Piosenek w Językach Obcych, który odbył 22 marca w Zespole Szkół w Głuchowie.

          Do udziału w tej imprezie artystycznej zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z obszaru Gminy Łańcut, a celem wydarzenia było uhonorowanie dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej wokalnie i językowo.

          Festiwal wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów naszej gminy, a w części konkursowej wystąpiło 27 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8.

          Muzykalność i warunki głosowe, wartość artystyczną danego utworu, prezentację  na scenie (kompozycję, aranżację) oraz poprawność językową – w szczególności wymowę, oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Zofia Dzierga – kierownik Ośrodka Kultury w Głuchowie, pani Lucyna Kozioł  - nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Łańcucie oraz nauczyciel akademicki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, pani Agnieszka Magoń – native speaker i lektor w Szkole Języków Obcych Promar oraz pan dr Joseph Ohimor - lektor języka angielskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

          Wykonawców przedstawiali i zapowiadali ich występy konferansjerzy: Julia Oratowska i Mikołaj Nowak.

          Warto zaznaczyć, że na występy naszych solistów entuzjastycznie reagowała licznie zgromadzona publiczność  - uczniowie ZS Głuchów, opiekunowie oraz grono pedagogiczne.

           

          Po wystąpieniu wszystkich uczestników konkursu jury udało się na narady, celem wyłonienia laureatów i przyznania wyróżnień. W związku z tym, że uczniowie zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie, jury miało trudne zadanie.

          Podczas oczekiwania na wyniki konkursu, uczestnicy, zaproszeni goście oraz nauczyciele mogli podziwiać część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły.

          Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy IV, przygotowani przez panią Dorotę Ziajor. Zaprezentowali oni zyskującą popularność grę na Bum Bum Rurkach, które są wykorzystywane są na całym świecie, łącząc w sobie walory rozrywkowe i edukacyjne.

          Kolejno mogliśmy podziwiać Duet taneczny z Zespołu Quest, w którym wystąpiły Lilianna Czyjt oraz Julia Rinkel, prezentując taniec nowoczesny w stylu modern.

          Swoją taneczną przygodę kontynuowaliśmy ze szkolną grupą taneczną, z klasy VI oraz VII, która pod okiem pani Natalii Decowskiej przygotowała choreografię pt. Skrzypek.

           Następnie mogliśmy podziwiać talent muzyczny uczennic z klasy IV, Liliany Gaweł oraz Klary Szczepańskiej, które urozmaiciły występ grą na skrzypcach.

          Natomiast uczeń klasy V, Wiktor Skrzypek, przygotował dla wszystkich niespodziankę w postaci piosenki wykonywanej w języku duńskim.

          Co więcej, prawdziwe „show” zafundowało nam akrobatyczne trio „UKS akrobata Łańcut”, czyli Julia Oratowska, Kaja Dębosz oraz Natalia Dębosz, dzięki któremu mogliśmy podziwiać spektakularne akrobacje taneczne.

          Swoją przygodę zakończyliśmy programem przygotowanym przez Kierownika Ośrodka Kultury w Głuchowie, panią Zofią Dzierga, pod postacią humorystycznego przedstawienia z epoki kamienia łupanego, w których o kobiety trzeba było walczyć w zupełnie inny sposób niż dzisiaj połączonego z repertuarem przygotowanym z okazji Dnia Kobiet, w którym kolejno wystąpili uczniowie: Tomasz Długosz z klasy III, Julia Rupar, Karolina Sobczyk,Milena Sochacka z klasy VII oraz Wiktor Czyjt i Dawid Obara z klasy VIII.

           

          Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić następujących uczestników:

           

          - kategoria klasy 1-3:

          I miejsce – Liliana Sacała – ZS Rogóżno;

          II miejsce – Solomiia Pohrebna – ZSP Kraczkowa;

          III miejsce – Justyna Bereś – ZSP Wysoka;

           

          Wyróżnione zostały: Zuzanna Machniak – ZS Kosina oraz Zuzanna Tarała – ZS Głuchów;

           

          - kategoria klasy 4-6:

          I miejsce – Milena Janus – ZS Cierpisz;

          II miejsce – Lena Kucaj – ZSP Handzlówka;

          III miejsce – Amelia Gorzkiewicz – ZSP Kraczkowa;

           

          Wyróżnieni zostali: Iwona Wołk – ZSP Sonina, Lena Skrobacz – ZSP Kraczkowa, Maciej Trznadel – ZS Głuchów;

           

          - kategoria klasy 7-8:

          I miejsce – Natalia Sagan – ZSP Albigowa;

          II miejsce – Aniela Kunysz – ZSP Kraczkowa;

          III miejsce – Jagoda Homenda – ZSP Handzlówka;

           

          Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, których głównym fundatorem była Gmina Łańcut. Pozostałymi sponsorami były wydawnictwa: Oxford, Macmillan, Nowa Era oraz księgarnia NOVA.

           

          Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w bardzo uroczystej atmosferze. Swoją obecnością zaszczycił nas Dyrektor Centrum Oświaty Gminy Łańcut  - pan Wojciech Dudek, który również pogratulował wszystkim zwycięzcom i wręczał nagrody.

           

          Dziękujemy wszystkim artystom, którzy zaprezentowali swoje talenty na scenie Festiwalu, nauczycielom przygotowującym swoich uczniów, uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w czynności organizacyjne, konferansjerom – Julii Oratowskiej i Mikołajowi Nowakowi oraz naszym nauczycielom: pani Natalii Decowskiej, pani Barbarze Jaworskiej-Kuźniar, pani Dorocie Ziajor, pani Katarzynie Daszkiewicz-Kuźniar, panu Łukaszowi Uchmanowi. Dziękujemy też panu Witoldowi Inglotowi za profesjonalną obsługę sprzętu nagłaśniającego.

        • Powitanie wiosny

        • 27.03.2024
        • Uczniowie klas 1-3 z radością witali wiosnę w gronie swoich rówieśników. Drugoklasiści zaprezentowali stroje na wiosennym pokazie mody, na który zaprosili młodszych uczniów. Udali się również, pod opieką nauczyciela, na spacer śladami wiosny. Pozostałe dzieci wykonały wiosenne prace plastyczne.