• DZIEŃ CHŁOPAKA W KL. I

        • 30.09.2023
        • W naszej klasie świętowaliśmy dzisiaj Dzień Chłopaka. Chłopcy rozwiązywali quizy, zadania , a w tym czasie dziewczynki przygotowywały dla Chłopców Dyplomy Super Chłopaka.
          Chłopcy otrzymali z tej okazji upominki, a dziewczynki sŁodką przekąskę. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego święta.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • 29.09.2023
        • 29 września, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej (autorki książek dla dzieci i młodzieży), jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Organizowany od 2001 roku, ma przypominać, że warto wspólnie spędzać czas przy lekturze.

           

          Tak właśnie minęła część piątkowej lekcji języka polskiego u ósmoklasistów. Kacper i Filip głośno odczytali fragmenty przyniesionych przez siebie ulubionych książek. Pozostali uczniowie mieli szansę zarówno na poznanie nowych bohaterów, jak i powrót wspomnieniami do postaci, które znają od lat.

           

          Pamiętajmy! Czytanie jest najlepszą rozrywką, jaką wymyśliła ludzkość ;)

        • DZIEŃ CHŁOPAKA

        • 29.09.2023
        • 29 września uczennice z klasy 2 zrobiły niespodziankę swoim kolegom z okazji ich
          święta. Były życzenia, upominki, dziewczynki zaśpiewały chłopcom piosenkę - w
          podziękowaniu chłopcy również odwdzięczyli się słodkim upominkiem.

        • DZIEŃ CHŁOPAKA W KL. VI

        • 28.09.2023
        • Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, klasa VI udała się do Kina Helios, aby obejrzeć film przygodowy pt. MRU i JA- wielka przygoda na cztery łapy. Była to okazja do spędzenia miłego czasu razem oraz sprawdzenia samodyscypliny podczas podróży, ponieważ każda podróż- bliska czy daleka- uczy i kształci :)

        • DZIEŃ JABŁKA

        • 28.09.2023
        • Dzień Jabłka to święto, którego doczekało się jedno z najbardziej popularnych owoców. Przypada ono na 28 września. W tym dniu celebruje się wszystko, co dotyczy jabłek i sadów. W naszej klasie również świętowaliśmy ten dzień.

        • DZIEŃ KROPKI

        • 19.09.2023
        • 15 września uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Kropki. Pod opieką wychowawczyń każda z klas młodszych spędziła nietypowy dzień w szkole. Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, tego dnia szczególnie przypominamy, ze warto odkrywać swoje talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się bawić. Dzień ten był również doskonałym czasem sprzyjający integracji zespołów klasowych.

        • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

        • 19.09.2023
        • W dniu dzisiejszym, tj. 19 września 2023r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. 

          Wybory poprzedziła prezentacja kandydatów poprzez szkolny radiowęzeł, w czasie której kandydaci przygotowali parę zdań na własny temat oraz
          w sprawie swych programów  wyborczych, obejmujących konkretne działania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas II - VIII mógł oddać jeden głos na przygotowanych kartach wyborczych.

          Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Nowy skład Samorządu Uczniowskiego ZS Głuchów jest następujący:

          Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Filip Kwiatek kl. VIII
          Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

          - Michalina Lęcznar kl. VII
           Członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego
          - Antonina Superson, Łucja Superson i Nikola Paczocha  - kl. VII.

          Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz naszej społeczności.

        • NARODOWE CZYTANIE 2023

        • 19.09.2023
        • 15 września w Bibliotece Publicznej w Głuchowie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. W tegorocznej edycji została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” – najbardziej znany i szczególny utwór w dziejach naszej literatury podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. Do czytania włączyli się uczniowie z klasy siódmej i ósmej. Wspólnie z pracownikami Ośrodka Kultury zabrali nas w literacką podróż na Grodzieńszczyznę, nad Niemen.

          Słuchacze spotkali się z rodzinami Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich, odwiedzili ich majątek, poznali historię miłości Marty i Anzelma, Justyny i Janka, posłuchali fragmentów o wartości pracy i przywiązaniu do ziemi, zapoznali się z nadniemeńskimi pejzażami oraz z opisami miejsc ważnych dla życia bohaterów.

          Narodowe Czytanie ma na celu popularyzację czytelnictwa, podkreślenie potrzeby dbałości o język ojczysty, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy zbycia Polakiem. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym spotkaniu. A w przyszłym roku będzie prezentowany „Kordian” Juliusza Słowackiego i liczymy, że spotkamy się w takim, a może większym gronie.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

        • 07.09.2023
        • „Wypoczęliśmy, nabraliśmy sił i teraz już czas, by powrócić  w szkolne mury, tak długo niewidziane przez nasze oczy.

          Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, górskie ścieżki wśród zielonych lasów i wakacyjnych przyjaciół.

          Ale spróbujemy.„

          Tym tekstem przywitali nas uczniowie klasy VIII,  nie zapominając o najmłodszych naszych kolegach i koleżankach z klasy I, którzy rozpoczynają nowy etap w swym życiu, a słowami wsparcia zostali wprowadzeni w szeregi społeczności szkolnej.

          Nie zapomnieliśmy również o kolejnej już rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która jak co roku wpisuje się w obchody rozpoczęcia roku szkolnego.
          Po słowach hymnu państwowego, którym uczciliśmy pamięć po bohaterach okupacji, głos zabrała Pani dyrektor.

          Pani dyrektor powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i dziadków, (bo też byli obecni) i złożyła wszystkim życzenia  spokojnego, bezpiecznego i dobrego roku szkolnego. Życzyła uczniom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz jak najlepszych wyników w nauce, na miarę swoich możliwości, jak najlepszego wykorzystania nadchodzącego czasu, aby w czerwcu przyszłego roku móc z satysfakcją odebrać szkolne świadectwa, dążenia do poszerzania swojej wiedzy, a także do rozwijania własnych pasji oraz talentów, spełniania marzeń i realizacji ambitnych celów, czerpania doświadczeń i nauki na przyszłość ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

        • 31.08.2023

        • Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
          w dniu 04.09.2023r. wedle następującego planu:


          9:00 - zebranie uczniów w szkole w swoich salach oraz wyjście
          z wychowawcami na uroczystą mszę świętą inaugurującą nowy rok szkolny


          9:15 - msza święta

          ok. 10:15 - powrót do szkoły i spotkanie z wychowawcami w swoich salach

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

        • 23.06.2023
        • Za nami kolejny rok szkolnej edukacji. Bardzo się cieszę, że podobnie jak w ubiegłych latach był to czas przede wszystkim bezpiecznej pracy dzieci pod troskliwą opieką wychowawców i nauczycieli. Nauczyciele i wychowawcy jak co roku odkrywali talenty naszych uczniów, służyli wielką pomocą oraz motywowali do działania i wytężonej pracy, aby przygotować swoich wychowanków do wyzwań jakie niesie współczesny świat. Uczniowie odwdzięczali się na co dzień solidną pracą, ogromnym zaangażowaniem w szkolne życie i godnym reprezentowaniem szkoły poza jej murami w różnego rodzaju akcjach czy konkursach, często uzyskując bardzo dobre wyniki.

          Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, otrzymali nagrody, dyplomy, stypendia i wyróżnienia. Żaden uczeń nie został na drugi rok w tej samej klasie. Jednym nauka przychodzi łatwiej, innym trudniej, ale wszyscy zasłużyli na gratulacje oraz spokojny i bezpieczny odpoczynek wakacyjny.

          Pragnę również podziękować moim koleżankom i kolegom nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom szkoły. Dziękuję za podejmowany w codziennej pracy wysiłek przez cały rok. Dziękuję za dbanie zarówno o edukację naszych uczniów, jak też o ich wychowanie i bezpieczeństwo. Dziękuję za wszelkie podejmowane inicjatywy, także te mniej zauważalne, ale składające się na budowanie pozytywnego wizerunku szkoły.

          Księdzu proboszczowi Januszowi Klamutowi dziękuję przede wszystkim za opiekę duchową przez cały rok, ale i wszelkie dobro, słowa otuchy i wsparcia. Dziękuję za wspieranie działań wychowawczych podejmowanych na rzecz dzieci.

          Paniom, które nie są widoczne na pierwszej linii również należą się słowa podziękowania. Pani Renia w sekretariacie zawsze z uśmiechem służyła pomocą we wszystkich sprawach administracyjnych. Dzięki paniom z kuchni i paniom sprzątającym uczniowie byli najedzeni, a szkoła - czysta.

          Drodzy ósmoklasiści - za Wami  8 lat nauki w szkole, a wielu pewnie chodziło też do przedszkola przez 3 lata. 11 lat to dla Was większość życia na ten moment. To z pewnością czas dojrzewania, podejmowania pierwszych ważnych życiowych decyzji, budowania własnej tożsamości, nawiązywania przyjaźni, znajomości, poszukiwania swojego miejsca w życiu. Po latach będziecie wspominać zdarzenia, sytuacje, rozmowy, którymi żyła cała klasa. Dziś macie okazję spojrzeć z perspektywy na te doświadczenia  i z uśmiechem, a może ze wzruszeniem pomyśleć, że ten etap już za Wami.

          Wierzę, że otrzymaliście solidne podstawy wiedzy i umiejętności, które pomogą zrealizować Wasze plany i marzenia.

          Życzę Wam, aby doświadczenia zdobyte w szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu, abyście w szkole ponadpodstawowej odnaleźli miejsce dla siebie, odnaleźli nowych przyjaciół, ale nie zapomnieli o przyjaciołach ze szkoły podstawowej oraz – co również bardzo ważne - spotkali życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli, którzy przygotują Was dobrze do dorosłego życia.

          Pamiętajcie, że za kilka lat to Wy będziecie decydować o ważnych sprawach w miejscu pracy, w środowisku, w którym się znajdziecie i będziecie kształtować przyszłość własną i naszej Ojczyzny.

          Realizujcie swoje pasje, podnoście sobie poprzeczkę w życiu,

          „Musicie od siebie wymagać, nawet, gdyby inni od Was nie wymagali”- jak zachęca nas wszystkich św. Jan Paweł II

          Proszę wszystkich o przyjęcie życzeń udanych, bezpiecznych i pełnych radości wakacji. Niech ten czas przyniesie odpoczynek, nowe siły do działania i wiele niezapomnianych chwil.

          Wracajcie we wrześniu, pełni entuzjazmu i gotowi na kolejne wyzwania!

          Jolanta Bukowska

          Dyrektor Zespołu Szkół w Głuchowie

        • Czas pożegnań...

        • 23.06.2023
        • Dzień przed zakończeniem roku szkolnego 2022/2023, czyli 22 czerwca, odbyła się uroczystość pożegnania ósmoklasistów przez rok młodszych kolegów. Uczniowie klasy VII odegrali scenki z odrad komisji oceniającej egzaminy, a także wręczyli absolwentom wyróżnienia i upominki.

          W imieniu ósmoklasistów dziękujemy za te miłe gesty uczniom klasy VII, ich wychowawczyni p. Halinie Baran, a także p. Katarzynie Daszkiewicz-Kuźniar, która pomogła przygotować wystrój sali gimnastycznej. Dziękujemy i... oddajemy rolę starszaków tegorocznym siódmoklasistom ;)

        • Łamigłówki matematyczne

        • 23.06.2023
        • W czerwcu 2023 roku odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu „Łamigłówki matematyczne”.

          Pasjonaci „królowej nauk” z klas III – VIII mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności rozwiązując test złożony z zadań zamkniętych i otwartych.

          Ogółem w konkursie wzięło udział 30 uczniów:  7 osób z klasy III,  po 4 osoby z klasy IV i V, 8 osób z klasy VI, 2 osoby z klasy  VII i 5 osób z klasy VIII.

          Zwycięzcami rywalizacji matematycznej w poszczególnych klasach zostali:

          - klasa III – Kacper Dubiel

          - klasa IV – Paweł Duży

          - klasa V – Kacper Duży

          - klasa VI – Karolina Sobczyk

          - klasa VII – Dawid Obara

          - klasa VIII – Łukasz Szczepański

          Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe a wszyscy pozostali uczestnicy drobne upominki.

          Gratulujemy  zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu!

          Mamy nadzieję, że nadal będą rozwijać swoją matematyczną pasję  i znajdą wielu równie zdolnych i chętnych do pracy naśladowców.

          Warto dodać, że logo konkursu opracował Piotr Lęcznar  - uczeń klasy VIII . Dziękujemy!

           

        • Kajaki na Roztoczu

        • 21.06.2023
        • W dniu 12 czerwca uczniowie klas V-VIII wybrali się na spływ kajakowy do miejscowości Pisklaki. Pomimo nie najlepszej pogody, przeprawę przez Tanew można zaliczyć do udanych. Zwieńczeniem wycieczki było wspólne grillowanie. Do zobaczenia następnym razem :)

        • Julia Oratowska na mistrzostwach świata w akrobatyce sportowej

        • 18.06.2023
        • W dniach 9-11 czerwca w hali Podpromie w Rzeszowie można było podziwiać najlepszych zawodników z całego świata w akrobatyce sportowej. W Pucharze Świata wystąpili reprezentanci 20 państw, m.in. akrobaci z Chin, Wielkiej Brytani, USA, Portugalii, Izraela i Ukrainy.

          Nasza uczennica kl. V Julia Oratowska wraz ze swoją drużyną z klubu sportowego UKS Akrobata w Łańcucie wystąpiła 10 czerwca. Dziewczęta zaprezentowały swój układ na poziomie światowym.

          Gratulujemy serdecznie, podziwiamy i życzymy dalszych sukcesów

        • Projekt z fizyki ,,Średniowieczne maszyny proste’’

        • 18.06.2023
        • Uczniowi na lekcjach fizyki prezentowali wykonane przez siebie różne maszyny proste, które były używane w średniowieczu. Zarabianie na życie w średniowieczu nie było łatwym zadaniem, dlatego wykorzystywano maszyny proste.

          Podstawowe maszyny proste to:
          - obrotowe
          - dźwignia
          - kołowrót
          - przekładnia (zębate, cierne, pasowe, łańcuchowe, śrubowe)
          - blok (bloczek, krążek)
          - bloczek przesuwny
          - bloczek stały (krążek)
          - blok
          - wielokrążek
          - przesuwne
          - równia pochyła
          - klin
          - śruba.

          Maszyny proste są to urządzenia, które w swoim działaniu wykorzystują różne prawa fizyczne, tak aby używając jak najmniejszej siły przesunąć, podnieść lub rozszczepić jakieś ciało. Główną zasadą ich działania jest to, że praca jaką należałoby wykonać aby daną czynność wykonać jest zamieniona na tą samą pracę, jednak przy wykorzystaniu znacznie mniejszej siły, ale zwiększeniu drogi na której ta siła ma działać. Tak, więc, ważne jest aby pamiętać, że z fizycznego punktu widzenia maszyny proste nie zmniejszają potrzebnej pracy do wykonania określonej czynności, a jedynie ułatwiają człowiekowi jej wykonanie. Często się zdarza, że maszyny proste stanowią elementy składowe maszyn bardziej skomplikowanych.

        • DZIEŃ PATRONA-ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ

        • 16.06.2023
        • 7 czerwca odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona. Dzień ten poświęcony był patronce szkoły Św. Jadwidze Królowej oraz wspomnieniu rodziny Ulmów z Markowej zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów w kontekście spodziewanej beatyfikacji.

          Tegoroczne obchody rozpoczęto tradycyjnie od uroczystej Mszy św. z udziałem całej społeczności szkolnej. O oprawę mszy zadbała młodsza grupa scholistek pod opieką katechetki pani Marty Szczepańskiej. Po nabożeństwie w uroczystym pochodzie z parą królewską na czele wszystkie klasy udały się do szkoły.

          Obchody w szkole rozpoczęły się od przedstawienia teatralnego w wykonaniu uczniów klasy czwartej z gościnnym udziałem trzecioklasistki Liliany Gaweł i przedszkolaków. Mali artyści zaprosili wszystkich w podróż w wiek XIV( w wędrówce pomógł czarodziejski pierścień), w czasy kiedy żyła i panowała Królowa Jadwiga. W klimat epoki wprowadziły widzów scenografia, stroje aktorów oraz średniowieczna muzyka-motywem przewodnim była kantata sceniczna Carla Orffa oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni Carmina Burana.

          Nad technicznym wymiarem przedstawienia czuwali pan Tomasz Skomra i pani Marta Szczepańska. O scenografię zadbała Katarzyna Daszkiewicz. Uczniów przygotowała Maria Hendzel.

          W drugiej części obchodów uczniowie obejrzeli dwa dokumenty o Rodzinie Ulmów-Ulmowie świadectwo sprawiedliwych Żydzi Polacy oraz Sprawiedliwi wśród narodów świata z Markowej, które pomogły uczniom przygotować plakaty informujące o zbliżającej się uroczystości beatyfikacyjnej. Obrazy, sceny, komentarze z obejrzanych filmów znalazły odzwierciedlenie w pracach uczniowskich.

          Uroczyste obchody Dnia Patrona zakończyły rozgrywki sportowe o Puchary Księdza Proboszcza. W tym roku mały puchar wywalczyli czwartoklasiści, natomiast duży trafił w ręce szóstej klasy

        • Konkurs Ekologiczny w Cierpiszu

        • 13.06.2023
        • 6 czerwca w Zespole Szkół w Cierpiszu odbyła się XXI edycja gminnego Konkursu Ekologicznego.

          Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy VI: Karolina Sobczyk i Ewelina Kochman. Ewelina znalazła się wśród laureatów – zajęła III miejsce.

          Po części konkursowej wszyscy uczestnicy powędrowali Ekologiczną Ścieżką Koralową do urokliwego miejsca z altaną i ogniskiem, gdzie posilili się samodzielnie usmażoną kiełbaską.

        • Wręczenie nagród dla laureatów konkursów przedmiotowych

        • 13.06.2023
        • We wtorek 30 maja 2023 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

          Wśród laureatów konkursów przedmiotowych z całego województwa znaleźli się nasi uczniowie: Łukasz Szczepański (laureat konkursu z matematyki) z panią Katarzyną Pondel oraz Ksawery Waleszczyński (laureat konkursu z języka niemieckiego) z panią Jolantą Bukowską.

          Gratulujemy serdecznie

        • Nadmorskie wojaże

        • 11.06.2023
        • Wczesnym rankiem w sobotę 3 czerwca uczniowie klas VII i VIII udali się na wycieczkę na północ Polski. Kilkunastogodzinna podróż była nie tylko okazją do integracji, lecz także preludium do czekających na młodzież wrażeń.

          Pierwszych z nich dostarczyły zachodzące we Władysławowie nad Bałtykiem słońce, szum morza i spacer po plaży. Zachwyceni byli zwłaszcza ci uczniowie, dla których była to pierwsza nadmorska wizyta. Zabawa na piasku, rozmowy i fotografowanie barwnego nieba wypełniły wycieczkowiczom wieczór.

          Niedziela była dla siódmo- i ósmoklasistów dniem aktywności sportowej. Po porannej mszy świętej udali się na przejażdżkę rowerową do Jastarni. W chwilach odpoczynku cieszyli się rozgrzewającym słońcem lub brodzili w wodach Zatoki Puckiej. Następnie młodzież, już pociągiem, pojechała do Helu, by odwiedzić północny kraniec Polski oraz zrelaksować się na tamtejszej plaży. Jedni wybrali aktywny wypoczynek i wspólne odbijanie piłki siatkowej, inni woleli zanurzyć stopy w Morzu Bałtyckim lub poleżeć na ciepłym piasku. Po powrocie do Władysławowa przyszedł czas na integrację, rozmowy i spacer na pobliską plażę, gdzie widoki były jeszcze piękniejsze niż poprzedniego dnia.

          W poniedziałek 5 czerwca uczniowie pojechali do Trójmiasta. Na początku podziwiali Klif Orłowski w Gdyni, a następnie rozpoczęli zwiedzanie Gdańska. Udali się pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, zobaczyli fontannę Neptuna i wyruszyli w drogę na Westerplatte. Tam z uwagą wysłuchali słów przewodnika, który z pasją i zaangażowaniem opowiadał o bohaterskich obrońcach walczących we wrześniu 1939 r. z przeważającymi siłami nazistowskich Niemiec.

          Po tej zajmującej lekcji historii młodzież wyruszyła w drogę do domów. We wtorkowe południe wszyscy cali, zdrowi i uśmiechnięci wrócili do Głuchowa. Żal tylko jednego - to już ostatnia klasowa wycieczka ósmoklasistów...